hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SON DAKİKA: Kahramanmaraş'ta 7,4'lük deprem! Bakan Soylu'dan ilk açıklama...

  Türkiye'nin merkezinde meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ilk müdahaleleri organize ettiği bölgede CNN Türk canlı yayınına bağlanarak bütün arama kurtarma ekiplerinin kargo uçaklarıyla bölgeye sevk edildiğini duyurdu. Öte yandan Türkiye depremin ardından 4. seviye alarm verdi, bu alarmla birlikte uluslararası düzeyde yardımın gelmesi bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu CNN Türk'e bağlanarak yaptığı ilk açıklamada, ''Sadece şunu söyleyebilirim, Maraş, Hatay, Antep ve Osmaniye daha çok etkilendi. 4 tane artçı oldu. Kilis, Adana ve Diyarbakır'da etkililik söz konusu. Yıkılan binalar var, diğer iller kadar büyük bir etkinliği yok. Kayseri ve Antep'e kadar hissedilen 7.4 büyüklüğünde bir deprem. Bütün ekiplerimiz teyakkuz halinde. Valilerimiz, Jandarmamız, Arama Kurtarma ekiplerimiz bütün bölgelerden bölgeye hareket halindeler. AFAD'dayız, tüm sevkiyatı kontrol etmeye çalışıyoruz. Kargo uçakları, bütün arama kurtarma ekipleri bölgelere doğru yönleniyor.'' dedi.

  Bakan Soylu 4. seviye alarm verildiğini, uluslararası yardımın da olacağını duyurdu.

  SON DAKİKA: Kahramanmaraşta 7,4lük deprem Bakan Soyludan ilk açıklama...

  AFAD MERKEZİNDEN AÇIKLAMA

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nda (AFAD) Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depreme ilişkin açıklamada bulundu. Soylu, sabah saat 04.17 civarında 7.4 büyüklüğünde Kahramanmaraş merkezli deprem meydana geldiğini belirterek, şöyle dedi:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "7.4 yıkım ortaya koyan bir depremdir. Şu anda bütün valilerimiz, jandarma, emniyet, TSK, AFAD ve Kızılay ekiplerimiz görevlerinin başında ilgili bölgelere sevk ediliyor. Biz de bakan arkadaşlarımızla beraber yola çıkıyoruz. Kahramanmaraş'a ben gideceğim. Hatay'a Tarım Bakanımız gidecek. Gaziantep'e Murat Kurum, Osmaniye'ye Gençlik ve Spor Bakanı gidecek. Adıyaman'a Ulaştırma Bakanı, İstanbul'dan şu anda geçiyor. Malatya'ya ise Kültür ve Turizm Bakanı gidecek. Sağlık Bakanımız ise buraya intikal ediyor."

  'SOSYAL MEDYADA DEZENFORMASYONLAR YANILTICI'

  Soylu, deprem bölgesinde bazı yerlerde ciddi trafik sıkışıklıkları söz konusu olduğunu vurgulayarak, "Öncelikle ambulans ve arama kurtarma ekiplerine yol açabilmek için vatandaşlarımızın bulunduğu yerlerde araçları hareket ettirmemeleri önemli. Cep telefonları konusunda tüm Türkiye'de vatandaşlarımızdan tek bir isteğimiz var; cep telefonlarını deprem bölgesi haricinde kullanmamaları ve hatları meşgul etmemeleri. Özellikle sosyal medyada dezenformasyonlar bu saatte hem yanıltıcı hem meşgul edici. Bu vesileyle bazı valilerimizi bölgelere kaydırdık. Şu anda kargo uçaklarımız sevkiyata hazır. Maalesef hayatını kaybeden vatandaşlarımız var" diye konuştu.

   

  SON DAKİKA: Kahramanmaraşta 7,4lük deprem Bakan Soyludan ilk açıklama...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  '22 ARTÇI DEPREM OLDU'

  Bilgi aldıkça AFAD Merkezinden gün boyunca bilgilendirme yapacaklarını aktaran Soylu, "En büyüğü 6.6 olan 22 artçı deprem oldu. 6.6 büyük bir depremdir. Bu yüzden hasarlı binalara kesinlikle girilmemesi ve şu anda bahsettiğim bölgelerde de mümkün olduğunca dışarıda durulması işin esasıdır; şu kuvvetli artçı depremler bir şekilde sonlansın. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay burada kalacak. Bu şekilde bir görev paylaşımı yaptık. Şimdi biz de bütün ekiplerle beraber yola çıkıyoruz" ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow