Son Dakika

SON DAKİKA: LGS sınavları ertelendi mi 2021? LGS sınavı iptal mi?

A A

27.04.2021 - 00:02 Son Güncelleme:

LGS sınavları iptal mi sorusu araştırılıyor. Birçok insan MEB’in yapacağı sınavların tam kapanma döneme gelip gelmediğini, sınavların ertelenip ertelenmeyeceğini araştırıyor. LGS sınavı bu yıl 6 Haziran tarihinde yapılıyor. LGS sınavı tam kapanma dönemine gelmemektedir. Birçok öğrenci LGS sınavları ertelenecek mi sorusunun yanıtını araştırıyor. Peki ama son dakika açıklaması yapıldı mı?

SON DAKİKA: LGS sınavları ertelendi mi 2021? LGS sınavı iptal mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir. Anaokulu, kreş, 8'inci ve 12'nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir. ‘’ açıklamasını yaptı.

Liselere Geçiş Sistemi, Türkiye'de Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı ile uygulanmaya başlanan ve her yıl yapılan ilköğretimden ortaöğretime geçiş sınavı sistemi. LGS, TEOG sınavının yerine geçmiştir.

LGS sınavı iptal mi?

LGS sınavının yapılıp yapılmayacağıyla ilgili İçişleri Bakanlığı’nın yayınlayacağı genelge takip ediliyor.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN GENELGESİ YAYINLANDI
Ayrıca MEB’den yapılacak açıklamalar haberimizde yer alacak.

LGS ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın 6 Haziran 2021 Pazar günü gerçekleştirileceğini duyurdu.LGS merkezi sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Geçen yıl olduğu gibi 2021 yılında da sınav uygulaması iki oturum halinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere hepsi çoktan seçmeli türünde toplam 90 soru sorulacak.

Birinci oturum Türkiye saatiyle 09.30'da, ikinci oturum ise 11.30'da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve yanıtlamaları için 80 dakika süre verilecek.