SON DAKİKA: Yeni Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş oldu

SON DAKİKA: Yeni Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş oldu

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yeni başkanı AK Parti ve MHP'nin adayı Numan Kurtulmuş oldu. Kurtulmuş, 3. turda 321 oy alarak 28'inci dönem TBMM Başkanı oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TBMM, 28'inci dönem için yeni başkanını bugün seçiyor. AK Parti ve MHP; Numan Kurtulmuş'u aday gösterirken, CHP grubu aday olarak Tekin Bingöl'ü belirledi. Cihan Paçacı ise İyi Parti’nin adayı olarak seçime katıldı.

Türkiye İşçi Partisi aday olarak cezaevindeki Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay'ı aday gösterdi. Yeşil Sol Parti'nin adayı ise Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç...

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun Meclis Başkanı adayı oldu.

OYLAMA GİZLİ YAPILDI

Meclis Genel Kurulu, yeni başkanı belirlemek için toplandı, oylama gizli yapıldı.

İLK TURDA YETERLİ ÇOĞUNLUK SAĞLANAMADI

Meclis Başkanlığı seçiminin ilk turunda adaylar 400 oya ulaşamadı. İlk turda Numan Kurtulmuş 317, Tekin Bingöl 131, Cihan Paçacı 42 oy aldı.

İKİNCİ TURDAN DA SONUÇ ÇIKMADI

TBMM Başkanlığı ikici tur oylamasında hiçbir aday yeterli oy çoğunluğuna ulaşamadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TBMM Genel Kurulu’nda TBMM Başkanlığı oylaması yapılıyor. İkinci tur oylamaya 586 milletvekili katıldı. Oy dağılımı şöyle oluştu:
“Adana milletvekili Tülay Hatimoğlları Oruç 51, Ankara milletvekili Tekin Bingöl 131, Antalya milletvekili Serap Yazıcı Özbudun 21, Hatay milletvekili Can Atalay 3, İstanbul milletvekili Numan Kurtulmuş 321, İstanbul milletvekili M. Cihan Paçacı 41, İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu 15 oy. Geçersiz oy sayısı 3.”

Antalya milletvekili Serap yazıcı Özbudun ile İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu 3. tur oylamadan çekildi.

KURTULMUŞ 321 OYLA MECLİS BAŞKANI SEÇİLDİ

AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, 3. turda 321 oy alarak Meclis Başkanı seçildi. Oylama sonrası Meclis'e seslenen Kurtulmuş şunları söyledi:

Bugün gerçekleştirdiğimiz TBMM Başkanlık seçimi dolayısıyla şahsıma gösterdiğiniz teveccühe teşekkür ediyorum. Sayın Devlet Bahçeli'ye Meclisimiz adına teşekkür ediyorum. Fevkalade önemli meclisin başlangıcını yapıyoruz. 2023 sadece bir tarih olmanın ötesinde aziz milletimizin varmak istediği hedeflerden birisi olarak önümüze gelmiştir. Cumhuriyetimizin ilanından bu yana 100 sene geçmiş oldu. Türkiye bu yüzyılda büyük kazanımlar elde etti. TBMM'nin kabul ettiği iki temel özelliğinin altını çizmek isterim. TBMM devlet kuran bir meclistir. Bütün cephelerde yenilmiş bu aziz millet inançlar ve değerleriyle ayağa kalmış ve Kurtuluş Mücadelesini kazanmıştır. Bu savaşın öncüleri başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere minnetle yad ediyoruz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SON DAKİKA: Yeni Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş oldu

MECLİS BAŞKANLIĞI'NDA DEVİR TESLİM

Meclis Başkanı seçilen Numan Kurtulmuş görevi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den devraldı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber