hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Atama kararı Resmi Gazete'de: Merkez Bankası'nın yeni başkanı belli oldu

  Hafize Gaye Erkan dün akşam flaş bir açıklamayla görevinden istifa etti. Ardından Merkez Bankası'nın başkanlığına Dr. Fatih Karahan atandı. Peki Karahan kimdir? İşte dün geceden itibaren yaşanan tüm detaylar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TCMB'de görev değişimi gerçekleşti. Görevinden affını isteyen Hafize Gaye Erkan'ın yerine Dr. Fatih Karahan getirildi. Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştı.

  RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

  Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak görevden affını talep ettiğini açıkladı. Erkan’ın paylaşımının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Erkan’ın aldığı kararın şahsi ve kendi takdirinde olduğunu açıkladı. Açıklamaların ardından 3 Şubat 2024 tarihli ve 32449 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Atama Kararı ile birlikte Hafize Gaye Erkan 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci maddesi gereğince görevden alındı. Boşalan Merkez Bankası Başkanlığına 14.1.1970 tarihli ve 1211 sayılı Kanunun 25’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 7’nci maddeleri gereğince Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Atama kararı Resmi Gazetede: Merkez Bankasının yeni başkanı belli oldu

  FATİH KARAHAN KİMDİR?

  1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu.

  2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

  Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.
  Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow