Son dakika... Sözcü'den Mediha Olgun tahliye edildi

Son dakika... Sözcü'den Mediha Olgun tahliye edildi

Sözcü Gazetesi'ne yönelik soruşturma kapsamında 26 Mayıs'ta tutuklanan gazetenin İnternet Sorumlu Haber Müdürü Mediha Olgun'un adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Mediha Olgun hakkındaki tutukluluk halinin sonlandırılması ve adli kontrol altına alınması talebiyle mahkemeye başvurdu.


Talebi değerlendiren nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği ise, şüpheli Olgun'un "sabit ikametgah sahibi olduğu, soruşturmanın geldiği aşama, şüphelinin ailevi sorunları, tutuklu kaldığı süre, sağlık durumu dikkate alınarak bu aşamadan sonra tutuklu kalmasının soruşturmaya katkı sağlamayacağı ve adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yeterli olduğunun anlaşıldığı" gerekçesiyle savcılığın talebini kabul etti. 


Şüpheli Mediha Olgun'un tahliyesine karar veren mahkeme, yurtdışına çıkış yasağı da koydu. Mahkeme, şüpheli Olgun'un ayda bir kez imza atmak şartıyla adli kontrol altına alınmasına da hükmetti. 


26 Mayıs'ta tutuklanmıştı


Sözcü Gazetesi'ne yönelik soruşturma kapsamında, İnternet Sorumlu Haber Müdürü Mediha Olgun ve İzmir Muhabiri Gökmen Ulu, "Örgüte bilerek isteyerek yardım etmek" suçundan 26 Mayıs'ta tutuklanmıştı. Gazetenin Mali İşler Müdürü Yonca Yücekaleli ise, serbest bırakılmıştı. Gazetenin imtiyaz sahibi Burak Akbay hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı. 


Cezaevinden çıktı


Sözcü Gazetesi'ne yönelik soruşturmada tutuklu yargılanan gazetenin İnternet Sorumlu Haber Müdürü Mediha Olgun hakkında verilen tahliye kararının ardından Bakırköy Kadın Cezaevi'nden çıktı. Mediha Olgun, hakkında verilen kararın ardından akşam 22.00'de serbest bırakıldı. Olgun'u karşılamaya oğlu Arda Karaca, ablası Zahide Henzel, CHP milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Gülay Yedekçi, Sözcü Gazetesi sorumlu yazı işleri müdürü Ferda Öngün, Sözcü Gazetesinin avukatları İsmail Yılmaz ve Ceren Yakışır ile çalışma arkadaşları geldi. Çıkışta oğlu Arda ve ablası Zahide'ye sarılan Mediha Olgun gözyaşlarını tutamadı. Öte yandan, önümüzdeki Pazar günü doğum günü olan Olgun için cezaevi önünde doğum günü pastası kesildi.


"Gazetecilerin tutuksuz yargılanması lazım"


Mediha Olgun pasta kesmeden önce cezaevi kapısında bir açıklama yaptı. Olgun, "Keşke Gökmen de burada olsaydı. Tutukluluk sürem göz önüne alındığında uzun bir süre olarak düşünmüyorum. Güzel ülkemin tarihi karanlık cezaevi hikayeleri ile dolu. Birçok insan kahrından öldü. İntihar edenler oldu. Ben üç dört ay yattım diye sıkıntı yapacak değilim. 'Adalete güveniyorum' dedim hala güveniyorum. Tutuksuz yargılanma esas olmalı diye düşünüyorum. Özellikle gazetecilerin tutuksuz yargılanması lazım diye düşünüyorum. Bir süreçten geçiyoruz ve bu süreç bitecek" diye konuştu.CHP Milletvekili Gülay Yedekçi ise, "Türkiye'nin bağımsız, düşünebilen insanlara açık olmasını diliyorum. Gazetecilerin tutuklu yargılanmasına karşıyız. Mediha'nın kararının diğer bütün gazetecilere de örnek olmasını diliyoruz" dedi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS