hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... TBMM Başkanı Şentop'tan Erdoğan'ın yeniden adaylığına ilişkin açıklama

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, siyasetteki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden adaylığı tartışmasına ilişkin "Cumhurbaşkanı adaylığı masanın konusu değil, anayasa konusudur. Bunu daha önce de izah ettik. Hukuken bir tereddüt yoktur" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İşte Şentop'un açıklamalarından öne çıkanlar;

  (Azerbaycan İran elçiliğine saldırı) Faillerin bulunup cezalandırılmasının bir yükümlülük olduğunu düşünüyorum. Azerbaycan Meclis Başkanı'nı arayarak kendisinden bilgi aldım. İnşallah bu tür olaylar yaşanmaz.

  (Erdoğan'ın yeniden adaylığı tartışması) Daha önce konuştuk bu konuyu. Cumhurbaşkanı adaylığı masanın konusu değil, anayasa konusudur. Bunu daha önce de izah ettik. Sadece Cumhurbaşkanımızla ilgili değil, yeni sistemle beraber 2 defa seçilme şansı tanınmıştır. Faili meçhul birtakım makaleler yazdırıyorlar. 101'inci madde değiştirildi, 101 ve 102. madde birleştirilerek yeniden yazıldı. Çok önemli bir husus cumhurbaşkanı aday gösterilmeyle ilgili yeni düzenlemeler yapıldı. Yeni sistem döneminden önce 2017'de; yüzde 10, yüzde 5'e indirildi. Bir de daha önce hiç olmayan 100 bin imzayla aday gösterilme eklendi. Cumhurbaşkanı seçim süreciyle ilgili de değişiklikler var 2018'deki çalışmada. Hukukta itibar, amaçlara ve manayadır. Hukuk kavramların içeriğini değerlendirir ve ona göre karar verir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow