Son dakika... Tillerson- Erdoğan görüşmesi sona erdi

Video: Son dakika... Tillerson- Erdoğan görüşmesi sona erdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, resmi temaslarda bulunmak üzere <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a>'de bulunan <a class="in-news-link" href="/abd" target="_blank" title="ABD haberleri">ABD</a> Dışışleri Bakanı <a class="in-news-link" href="/rex-tillerson" target="_blank" title="Rex Tillerson haberleri">Rex Tillerson</a>'ı kabulu sona erdi. Görüşmeyle ilgili Cumhurbaşkanlığı kaynakları ve ABD Dışişleri Sözcüsü bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'de bulunan ABD Dışışleri Bakanı Rex Tillerson'ı kabulu sona erdi. Görüşmeyle ilgili Cumhurbaşkanlığı kaynakları ve ABD Dışişleri Sözcüsü bir açıklama yaptı.

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki basına kapalı kabulü saat 19.40'ta başlamıştı. Görüşme 22. 55'te sona erdi.

3 saat 15 dakika süren kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu. Yarın Çavuşoğlu ile de bir araya gelecek Tillerson'ın Türkiye'deki ikili görüşmelerinde, başta ABD'nin terör örgütü PYD/PKK'ya verdiği destek olmak üzere Türkiye-ABD ilişkilerinin ortak gündeminde öne çıkan konuların ele alınacağı ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacağı belirtiliyor.

Tillerson, geçen yıl 30 Mart'ta Ankara'ya, 10 Temmuz'da ise İstanbul'a gelmişti.

İlk açıklamalar

Görüşme sonrası ilk açıklamalar da geldi.

"Herkes DEAŞ ile mücadeleye odaklanmalı"

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert kritik görüşmenin ardından şu açıklamayı yaptı: "Türkiye ile verimli görüşmeler yaptık. Türkiye ile aramızdaki gerginliğin yükseldiği açık ama çalışabileceğimiz çok fazla alan var. Türkiye'nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz. NATO müttefiğimize saygı duyuyoruz. Ama herkes DEAŞ ile mücadeleye odaklanmalı."

"Türkiye'nin öncelikleri ve beklentileri açıkça iletildi"

Görüşmeyle ilgili Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada ise, "Olumlu ve verimli bir görüşme oldu. Irak, Suriye, bölgesel gelişmeler ve ikili ilşkiler konusunda Türkiye'nin öncelikleri ve beklentileri açıkça iletildi" ifadeleri yer aldı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS