hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika! Tokat'ta 5.6 büyüklüğünde deprem oldu: Samsun, Nevşehir ve Yozgat'tan hissedildi

  KAYNAKCnnturk.com

  Son dakika haberine göre, AFAD, Tokat'ın Sulusaray ilçesi merkezli 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Söz konusu deprem, Nevşehir, Sivas, Samsun, Erzurum, Çorum ve Amasya gibi birçok ilden de hissedildi. CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, depremde can kaybının olmadığını açıkladı. Gelişmelerinin ardından Tokat Valiliği, il genelinde okulların tatil edildiğini duyururken, Yozgat Valiliği ise Çekerek, Kadışehri ve Aydıncık ilçelerinde Cuma günü eğitim ve öğretime ara verildiğini açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AFAD'ın verilerine göre; Tokat'ın Sulusaray ilçesinde saat 18.11'de5.6 büyüklüğünde deprem oldu. Yerin 5.99 kilometre altında 5.6 büyüklüğünde meydana gelen deprem, Nevşehir, Sivas, Samsun, Erzurum, Çorum ve Amasya gibi birçok ilden de hissedildi. Maddi hassarların meydana geldiği depremde can kaybı yaşanmazken, panik yapan 5 kişinn yaralandığı kaydedildi.

  'MÜSTAKİL BİR DEPREM OLABİLİR'

  Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Öncelikle bölge halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. O bölgenin deprem tehdidini tartışmıştık. Bu Kuzey Anadolu fayında değil yan kollarda 6-6.5'a kadar deprem oluşturabileceğini 7'ye çıkmayacağını söylemiştim. Daha önceki 9 kilometre civarındaydı. 5 kilometreye yakın olması, binaya göre değişir ama bazı binalarda hissedilebilir. " ifadelerini kullandı.

  Şükrü Ersoy ayrıca şu ifadeleri kullandı:

  Türkiye bir kere deprem ülkesi bunu kabul etmemiz gerekiyor. O yüzden depreme karşı dirençli şehirler geliştirmemiz gerekiyor. Harita üzerindeki bilgileri konuşarak olursam bu anakol üzerinde olmadığı için 7 üzerinde bir deprem beklemem. 5.6 müstakil bir deprem olabilir ama daha büyük bir depreme de yol açabilir. Bunun bir kesintisi yok.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BAKAN YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

  Depreme ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya şu ifadeleri kullandı:

  Tokat ili Sulusaray ilçesinde 5.6 büyüklüğünde meydana gelen depremde Tokat Valimiz, AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır.

  Gelişmeleri takip ediyoruz.

  Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

  Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun.

  AFAD'DAN İLK AÇIKLAMA

  AFAD'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  Tokat ilimizin Sulusaray ilçesinde, saat 18.11’de, 5.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Gelişmeleri takip ediyoruz.

  ÇEVRE İLLERDEN DE HİSSEDİLDİ

  AFAD'dan alınan bilgiye göre, saat 18.11'de merkez üssü Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 5.6 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem yerin 5,9 kilometre derinliğinde meydana geldi. Sarsıntı, çevre illerde de hissedildi.

  SULUSARAY BELEDİYE BAŞKANI: 2 MİNARE YIKILDI

  Sulusaray Belediye Başkanı Davut Kılıç "Bu daha şiddetliydi. İnsanlarımız ayaktaydı gündüz olduğu için iyi atlattık. 2 adet camimizin minaresi yıkıldı. Buğdaylı köyünde evlerin yıkıldığı belirtiliyor. Araçlarımızı oraya yönlendirdik. İlçe merkezimizde yıkım yok. Her hangi bir yaralanma yok. Sahada ekiplerimiz dolaşıyor" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TOKAT VALİSİ HATİPOĞLU: SAHA TARANIYOR

  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu yaptığı açıklamada "Bölgedeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Birkaç minare yıkıldığına dair duyum söz konusu. AFAD ekipleri de intikal halindeler. Olumsuz bir durum olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Yaralı bilgisi şu an için yok. Eski mekanların yıkıldığına dair bilgiler var teyit edeceğiz onu da. Birazdan net bilgileri vereceğiz. Biz yolda hissettik ve aracı salladı. AFAD ekipleri sahayı tarıyor." ifadelerini kullandı.

  TOKAT BELEDİYE BAŞKANI: MERKEZDE SIKINTI YOK

  Tokat Belediye Başkanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu "Merkezde de çok ciddi hissedildi. Olayı yakınen takip ediyoruz. Şehir merkezinde ciddi bir durum yok. Şu anda binalarda bir sıkıntı gözükmüyor. Sulusaray'da binalarda ufak tefek sıkıntıların olduğu belirtiliyor. Oraya doğru yoldayız" dedi.

  TOKAT DÜN GECE DE SALLANMIŞTI

  AFAD verilerine göre, gece saat 01:06'da Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 4.7, saat 02.35'te ise yine Sulusaray'da 4.1 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AFAD: 2 KATLI BİR EV VE 5 AHIR İLE İLGİLİ İHBAR ALDIK

  AFAD'dan yapılan son açıklamada şu ifadeler yer aldı: Tokat ilimizin Sulusaray ilçesinde saat 18.11’de meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki #deprem Tokat, Samsun, Yozgat, Çankırı ve Çorum illerimizde yoğun bir şekilde hissedilmiştir. An itibarıyla; Yozgat ilimizde 2 katlı bir ev ile Tokat ilimizin Sulusaray ilçesinde 5 ahırın etkilendiğine dair ihbarlar alınmış olup; ekiplerimizin saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.Gelişmeleri takip ediyoruz.

  NACİ GÖRÜR'DEN AÇIKLAMA

  Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Tokat Sulusaray’da 5,6 büyüklüğünde deprem oldu. Aynı yerde dün gece 5,1 bir deprem daha olmuştu. İlk deprem öncü depremdi. Şimdi olan deprem orta büyüklüğe yakın. Daha önce yazdığım gibi, KAF’ın Tokat’tan ayrılıp Anadolu Levhası içerisine SW yönünde uzanan bir kolu üzerinde. Bu deprem kalitesiz yapı stokunda ve yeraltı yapılarında yıkıcı olabilir. Geçmiş olsun.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  3.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM DAHA OLDU

  Tokat Sulusaray'da 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından 3.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Yerin 7 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem saat 18.31 sularında oldu.

  BAKAN ÖZHAKESİ: ÇALIŞMARI ANLIK OLARAK DİKKATLE TAKİP EDİYORUZ

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki,"Tokat Sulusaray’da meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen 5,6 büyüklüğündeki deprem nedeniyle vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İl müdürlüğü ekiplerimizi ve ilgili birimlerimizi bölgeye yönlendirdik, sahada çalışmaları anlık olarak dikkatle takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

  AFAD: İLGİLİ TÜM KURUMLAR TEYAKKUZ HALİNDE

  AFAD'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: Tokat ilimizin Sulusaray ilçesinde saat 18:11'de meydana gelen deprem sonrası Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında ilgili bütün kurumlarımız teyakkuz haline geçirilmiştir. Tokat ilimize; Sivas, Erzurum, Samsun, Çorum,Amasya Yozgat ilimize; Ankara, Çankırı, Kayseri, Amasya, Nevşehir, Kırıkkale illerimizdeki AFAD ekipleri sevk edilmiştir. AFAD Başkanımız Vali Sn.Okay MEMİŞ, AFAD Müdahale Hizmetleri Genel Müdürü ve Arama Kurtarma Daire Başkanı deprem bölgesine intikal etmektedir. Ekiplerimizin saha tarama çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Gelişmeleri takip ediyoruz.

  BAKAN KOCA SON DURUMU PAYLAŞTI

  Sağlık Bakanı Koca depremin ardından etkilenen bölgelerdeki son duruma ilişkin paylaşımda bulundu.

  Bakan Koca şunları ifade etti:

  "Tokat Sulusaray İlçesinde 5.6 büyüklüğünde meydana gelen depremde; Tokat Yeşilyurt ilçesinde 1 kişi etkilenmiştir. Tokat'ın Sulusaray İlçesinde bir ev ve bir cami minaresi yıkılmış olup etkilenen olmamıştır. Tokat'ın Artova ilçesinde bir cami minaresi yıkılmış olup etkilenen olmamıştır. Yozgat İli Gümüşsuyu Köyünde bir ev, Yelken Köyünde bir ev, Elmalıçiftliği Köyünde bir ev yıkılmış olup etkilenen olmamıştır. Tokat ilinden 15 ambulans, 3 UMKE ve 1 UMKE Acil Müdahale Aracı, Yozgat İlinden 5 ambulans, 1 UMKE ve 1 UMKE Acil Müdahale Aracı, Sivas İlinden 1 UMKE ve 1 UMKE Acil Müdahale Aracı bölgeye görevlendirilmiştir. Depremi hisseden vatandaşlarımıza çok geçmiş olsun. Allah ülkemizi felaketlerden korusun."

  TOKAT'TA EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ

  Tokat Valiliği, Tokat'ta eğitim ve öğretime 1 gün ara verildiğini duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada, "Tokat il genelinde eğitim ve öğretime bir (1) gün ara verildi. Evlerinde kalmak istemeyen vatandaşlarımız için gerekli hazırlıklar yapıldı. Yurtlarda, spor salonları ve misafirhanelerimizde vatandaşlarımız misafir edilecek." denildi.

  PANİK YAPAN 5 KİŞİ YARALANDI

  Tokat’ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki deprem sırasında panik yaparak kaçmaya çalışan 5 kişi yaralandı.
  Edinilen bilgiye göre, depremin merkez üssü Tokat’ın Sulusaray ilçesinde depremin etkisiyle panik yaşayarak kaçmaya çalışan 5 kişi çeşitli şekillerde yaralandı. Yaralılar ilçe devlet hastanesinde tedavi altına alındı.

  AFAD: 231 İHBAR YAPILDI

  AFAD'dan yapılan bilgilendirmede şu ifadeler yer aldı: Tokat ve Yozgat il AFAD, Jandarma, Emniyet ekipleri ve diğer görevli personelle saha taramaları yapılmaktadır.Yozgat ve Tokat illerindeki 112 Acil Çağrı Merkezleri'ne toplam 231 ihbar gelmiştir.Can kaybı bulunmamaktadır.

  TOKAT ilimizde; 2 konut, 5 ahır ve 2 minare hasar almıştır.

  Sivas, Samsun, Erzurum, Çorum ve Amasya AFAD ekipleri sevk edilmiştir. YOZGAT ilimizde; 2 katlı bir bina yıkılmış, 8 köyde küçük çaplı hasarlar meydana gelmiştir. Ankara, Çankırı, Kayseri, Amasya, Nevşehir ve Kırıkkale AFAD ekipleri sevk edilmiştir.

  Yozgat ve Tokat illerimize Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 1 helikopter, Jandarma ’dan 1 İHA sevk edilmiştir.

  YOZGAT'TA 3 İLÇEDE OKULLAR TATİL

  Yozgat Valiliğinden yapılan açıklamada, deprem dolayısıyla Çekerek, Kadışehri ve Aydıncık ilçelerinde Cuma günü eğitim ve öğretime ara verildiği duyuruldu. Öte yandan evlerine girmekte çekinen vatandaşların spor salonlarında misafir edileceği belirtildi.

  4 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM DAHA OLDU

  Tokat Sulusaray'da 5.6 ve 3.5 büyüklüğündeki depremlerin ardından bir deprem daha meydana geldi. Yerin 7 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem saat 21.43 sularında oldu.

  DEPREMZEDE YAŞLI KADIN KORKU DOLU ANLARI ANLATTI

  Tokat’ta meydana gelen depremden kaçarken yaralanan yaşlı kadın yaşadığı korku dolu anları anlattı.

  Dün gece saatlerinde 4.7. ve 4.1 ile sallanan Tokat’ın Sulusaray ilçesi bugün akşam saatlerinde bir kez daha sallandı. AFAD verilerine göre saat 18.11'de Sulusaray ilçesinde 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem birçok çevre ilden de hissedildi.

  Deprem anında madımak yemeği yapan Nazile Yeşilkaya, yaşadığı korku dolu anları anlattı.

  Yaşlı kadın, "Ocakta madımak haşlıyordum. Dışarı çıktım, eşime tencereyi alalım da içeri koyalım diyecekken merdivenlerden iniyordum başıma bir şeyler dökülmeye başladı. Bacağım yandı. Üstüme betonlu tuğlalar düştü. Bayıldım” dedi.

  TOKAT SULUSARAY'DA İKİ DEPREM DAHA OLDU

  Tokat Sulusaray'da 5.6'lık depremin ardından saat 22.31 sularında 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha oldu. Deprem yerin 6 kilometre derinliğinde oldu. 

  20 SAATTE 46 SARSINTI

  Tokat’ın Sulusaray ilçesi dün gece saat 01.06’da meydana gelen 4.7 büyüklükteki depremin ardından 46 kez sallandı. Tokat’ta 20 saat içerisinde meydana gelen en büyük deprem ise 18.11'de gerçekleşen 5.6 büyüklükteki deprem oldu. Yaşanan 46 sarsıntının 5’i 4 büyüklüğün üzerinde gerçekleşti.

  DEPREM SONRASI HEYELAN YOLU KAPATTI

  Tokat'ın Sulusaray ilçesi ile Buğdaylı köyü yolunda yaşanan deprem sonrası heyelan meydana geldi. Heyelan yolu kısmen araç ulaşımına kapattı. İhlas Haber Ajansı muhabirleri gerçekleşen heyelanı kayıt altına alırken artçı bir deprem yaşandı. Artçı depremle birlikte yeniden yamaçtan kayalar düştü. Muhabirler bu anları anbean kaydetti.

  Son dakika Tokatta 5.6 büyüklüğünde deprem oldu: Samsun, Nevşehir ve Yozgattan hissedildi

  TOKAT'TA 191 BİNA HASAR GÖRDÜ

  İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Tokat'ta açıklama yaptı: Tokat'ta 191, Yozgat'ta 7 bina hasar gördü.

  TOKAT'TA 1 DAKİKA ARAYLA İKİ DEPREM DAHA OLDU

  AFAD: Tokat'ın Sulusaray ilçesinde saat 00.09'da 4.1 büyüklüğünde saat 00.10'da da 3.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

  ÖZHASEKİ: UHTE EKİPLERİMİZ HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Merkez üssü Tokat’ın Sulusaray ilçesi olan ve çevre illerde de hissedilen 5,6 büyüklüğündeki depremin ardından ekiplerimiz, AFAD koordinasyonunda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bakan Yardımcımız Refik Tuzcuoğlu ve Yapı İşleri Genel Müdürümüz Banu Aslan koordinasyonunda; depremin hissedildiği tüm illerimizde hasar tespitini gerçekleştirmek amacıyla Ankara, Samsun, Ordu, Sinop ve Giresun İl Müdürlüklerimizden Ulusal Hasar Tespit Ekiplerimizi (UHTE) depremden etkilenen illerimize görevlendirdik. İlgili birimlerimizin ve ekiplerimizin sahadaki çalışmalarını anbean yakından takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, özellikle hasarlı binalara girilmemesini istirham ediyoruz" ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow