SON DAKİKA: YKS tercih sonuçları açıklandı

SON DAKİKA: YKS tercih sonuçları açıklandı

ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre 2022-YKS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, "2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarına göre adaylardan alınan tercih doğrultusunda 2022-YKS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır" denildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde;

Adaylar yerleştirme sonuçlarını TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden 15 Ağustos 2022 tarihinde öğrenebileceklerdir.

Ayrıca Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 22 – 26 Ağustos 2022 tarihleri arasında, elektronik kayıtlar ise 22 – 24 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılabilecektir. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YÖK BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

YÖK Başkanı Özvar, Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, YKS yerleştirme sonuçlarının açıklandığını hatırlatarak, "YKS sonuçlarının hayırlı olmasını diliyor, ülkemizin geleceği olan gençlerimizi içtenlikle tebrik ediyorum. YÖK'te veriye dayalı attığımız adımlar meyvesini veriyor. YKS yerleştirme sonuçlarına göre, KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarımızın kontenjanlarının yüzde 99'u doldu. KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarımızın boş kontenjanları geçen yıl 164 bin civarında iken, bu yıl bu sayı 13 bine kadar düştü" dedi.

'SİSTEMİ TÜM YÖNLERİ İLE İYİLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ'

Barajın kaldırılması ve sınav süresinin uzatılması gibi değişikliklerin, üniversiteleri daha ulaşılabilir hale getirdiğini vurgulayan YÖK Başkanı Özvar, "Önümüzdeki yıllarda da daha kapsayıcı bir sisteme geçerek, kamu kaynaklarının etkin kullanımı için planlamalarımıza devam edeceğiz. Rekabetçi ve eleyici bir sistemimiz olduğu için öğrencilerin niteliği konusunda kaygımız olmamalı. 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre, puanı hesaplanan yaklaşık 2 milyon 900 binden fazla aday arasından, açık öğretim hariç yaklaşık 850 bini yerleşti. YÖK olarak, yerleşen öğrencilerimizin daha iyi koşullarda ve daha nitelikli eğitim almaları için planlamalarımıza devam ediyor, sistemi tüm yönleri ile iyileştirmeye çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.