hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sözde seçimle hedef ''Davut Koridoru'' mu? CNN TÜRK Haber Müdürü İdris Arıkan perde arkasını anlattı

  KAYNAKCNN TÜRK

  Suriye'deki sözde seçim gündemin sıcak manşetlerinden biri. Türkiye'nin askeri harekatları nedeniyle PKK/PYD'yi Suriye'nin Kuzeyinden geçen bir koridor ile denize çıkaramayan ABD-İsrail ikilisi, "Davut Koridoru" hedefine mi kilitlendi? CNN TÜRK Haber Müdürü İdris Arıkan değerlendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İDRİS ARIKAN'IN DEĞERLENDİRMELERİ ŞÖYLE;

  Jeopolitiği görmek lazım. Burada desteklenen bir terör örgütü var. Ve etrafındaki ülkeler aslında o terör örgütüne karşı birliktelik içerisinde ama güçleri olduğu kadar. Türkiye ne yaptı? Sınırların dışarısına attı bu örgütleri ama burada yuvalandırılan bir örgütten söz ediyoruz. Özellikle Suriye kısmından bu yaz itibarıyla bu bölgede, büyük cephelerinde, geniş dağlarındaki terör örgütü yuvalarının bir şekilde bertaraf edilmesi durumu var. O durumdan sonra bu Suriye'deki PKK yapılanması ve ordu yapılanması içerisine sokulan bir terör örgütünden bahsediyoruz.

  Suriye’nin şu anda ülkesine hakim devlet olmadığını biliyoruz. 2003'den beri Irak'ın doğru üzgün bir istikrarının olmadığını görüyoruz. Burada biz Irak’la kalkınma projeleri üreterek belirgin bir istikrar seviyesine çıkarmaya çalışıyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bugün Suriye'den Amerikan askeri çıkarsa, Irak'ta zaten gönderilmişlerdi. Burada bir yardım, koridor olması gerekiyor ki bu koridor buraya aynı zamanda nefes desteği.

  Vadedilmiş topraklar diye bir şey var; Nil'den Fırat'a kadar olan bir bölge. İsrail'in de bu terör örgütü yapılanması ile birlikte iş birliği yaparak bu bölgeyi kontrol altına alması, gelecekte belki de topraklarını genişletme çabası konuşuluyor.

  Davut Koridoru’na baktığımızda, Türkiye özelinden konuşursak; direkt bir mücadeleye girilemeyecek kadar güçlü bir devlet. O yüzden terör üzerinden etki edilmeye çalışılıyor. Bu terör gruplarının bir şekilde nefes borusunu İsrail'den alması gelecekte bu toprakların İsrail tarafında kontrol edilebilmesi senaryosu çokça konuşuluyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow