Sultan II. Bayezid'in eşi Nigar Hatun'un mezarı dualarla açılıp kapatıldı

Sultan II. Bayezid'in eşi Nigar Hatun'un mezarı dualarla açılıp kapatıldı

Antalya Mevlevihanesi'nin restorasyon çalışmaları sırasında, Sultan II. Bayezid'in eşi Nigar Hatun'un mezarı da açılarak temizlendi ve konservasyonu yapılarak yeniden kapatıldı. Nigar Hatun'un mezarının açılıp kapatılması dualar eşliğinde yapıldı.

Antalya'da tarihi Kaleiçi ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki alanda bulunan Yivli Minare Külliyesi içinde uzun süreden bu yana Antalya Devlet ve Güzel Sanatlar Galerisi olarak hizmet veren 762 yıllık Antalya Mevlevihanesi'nin ikinci etap restorasyon çalışmalarında sona gelindi.


İşte Demir Kilise'nin hikayesi..


Antalya Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü'nce sürdürülen restorasyon çalışmaları kapsamında, mevlevihanenin içindeki Fatih Sultan Mehmet'in oğlu II. Bayezid'in eşi ve Şehzade Korkut'un annesi Nigar Hatun'un türbesi de onarıldı. Altıgen planda, moloz taş ve Horasan harçla 1502'de inşa edilen, şekli Selçuklu kümbetlerini andıran türbenin en son 1961'de onarım gördüğü belirtildi.


Kapalıçarşı'nın çatı restorasyonunda sona gelindi


'Mezarın orijinal bölümlerine inildi'


Çalışmalar hakkında bilgi veren Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, ikinci etap çalışmalarda Mevlevihane Müze kompleksinin, Nigar Hatun ve Zincirkıran türbeleri bölümlerinin restorasyonunun yapıldığını söyledi. Bu kapsamda, Nigar Hatun'un da orijinal mezarına ulaşıldığını anlatan Karabayram, şöyle konuştu: "Uzmanlar tarafından mezarın orijinal bölümlerine inildi. İklimsel koşullardan etkilenen toprak ve taş bölümler uzmanlar tarafından müftülük yetkililerinin duaları eşliğinde açıldı. Tüm orijinal taşlar, tekrar elden geçirildi ve konservasyonu yapıldıktan sonra tekrar özel uzmanlar eşliğinde ve dualarla kutsal alan kapatıldı."


Eminönü'ndeki Büyük Valide Han çöküyor!


Restorasyon çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun gözetiminde ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt'un denetiminde büyük titizlikle sürdürüldüğünü belirten Karabayram, Mevlihane Müzesi'nin şubat veya mart ayında ziyarete açılacağını kaydetti.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS