Sur'da çekilen ırkçı sözlü şarkı klibi TBMM gündeminde

Sur'da çekilen ırkçı sözlü şarkı klibi TBMM gündeminde

Sokağa çıkma yasakları ve çatışmaların yaşandığı Diyarbakır'ın Sur ilçesinde çekilen bir klip TBMM gündeminde HDP milletvekili Feleknas Uca, ırkçı sözleri bulunan bir şarkı için Sur'da çekilen kliple ilgili soru önergesi verdi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, kliple ilgili soruşturma başlattı.

Bianet'in haberine göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekili Feleknas Uca, Diyarbakır Sur’da çekildiği görülen kliple ilgili soru önergesi verdi. Youtube’tan SAT5 - “Yalnızım Atam” (Sur Şehitleri Anısına) ismiyle yer alan klipte kar maskeli, silahlı bir rapçinin yıkık Sur sokaklarında, yer yer drone çekimler eşliğinde dolaştığı görülüyor. Bazı mahallelerinde hala sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur'da çekilen klipte ırkçı birçok söz yer alıyor.


Demirtaş, New York Times'a yazdı


Emniyetten soruşturma


Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur ilçesinde çekilen rap klibi ile ilgili soruşturma başlattı. Diyarbakır Valiliği ise klip çekimi için, yetkili makamlara yapılan herhangi bir izin başvuru bulunmadığını duyurdu.


Sur'daki evlerini aylar sonra ilk kez gördüler


Klip dehşete düşürdü


Feleknaz Uca, önergesinde şöyle dedi:


"Bu şahıs, üç aya aşkın bir süredir Sur’da ölen çocuklarının cenazesini alamayan ailelerin dahi girmesinin yasaklandığı mahallelerde yüzünde maske, ellerinde silah, tamamen yıkılmış Sur’un sokaklarında dolaşarak ırkçı sözlerin yer aldığı bir şarkı söylemektedir. Söz konusu klibin Sur’da çekilip yayınlanması başta Sur’da yakınlarını kaybeden ve cenazelerini alamayan aileler olmak üzere, aylardır Sur’daki evlerini görmeyen Diyarbakır halkının incinmesine ve tedirgin olmasına sebep olmuştur. Ayrıca futbolda yaşanan ırkçı saldırılardan sonra söz konusu ırkçı klip kamuoyunu dehşete düşürmüştür.”


Sur'daki evlerini aylar sonra gördüler


Sur'a nasıl girdi?


Uca şu soruları sordu:


* Yüzü maskeli, ellerinde silah Sur’da dolaşarak baştan sona ırkçı sözlerin yer aldığı söz konusu klibin Sur’da çekilip yayınlanması bilginiz dâhilinde midir?


* Youtube'tan SAT5 - "Yalnızım Atam" (Sur Şehitleri Anısına) ismi ile çekilen ve Youtube’da yayınlan klipte yüzü maskeli, ellerinde silah ırkçı sözlerin yer aldığı şarkıyı söyleyen şahsın kim olduğu hakkında bir bilginiz var mıdır?


* Üç ayı aşkın bir süredir Sur’da çocuklarını yitiren ailelerin dahi 147 gündür yasaklı mahallelere girip çocuklarının cenazelerini alamadığı ortada iken, Sur’da klip çeken söz konusu kişi buraya nasıl girmiştir? Söz konusu kişinin Sur’a girmesine kim izin vermiştir? Bu kişinin Sur’un yasaklı mahallelerine girmesinin yasal gerekçesi nedir?


* Söz konusu yasadışı uygulama hakkında herhangi bir yasal işlem başlatmayı düşünüyor musunuz?


Türkan Elçi eşinin vurulduğu sokakta gözyaşlarına boğuldu


Sur'da sokağa çıkma yasağı


2 Aralık 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Merkez Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi, 11 Aralık 2015’te yasağa 17 saat ara verildi. Aynı gün tekrar yasak ilan edildi. 10 Mart 2016’da “Sur’da operasyonlar bitti” açıklaması üzerinden 49 gün geçtiği halde Sur’da Dabanoğlu, Hasırlı, Fatihpaşa, Cemal Yılmaz, Savaş mahallelerinde sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Bu sokaklarda giriş çıkışlara hiçbir şekilde izin verilmiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS