Taksim Dayanışması itirazına ret

Taksim Dayanışması itirazına ret

Taksim Dayanışması itirazına ret

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığ'ının, Taksim Dayanışması üyelerinin de aralarında bulunduğu 12 kişinin serbest bırakılmasına yaptığı itiraz reddedildi.

İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Gezi Parkı olaylarına ilişkin tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen ve aralarında Taksim Dayanışması üyelerinin de bulunduğu 12 kişinin serbest bırakması kararına yapılan itirazı karara bağladı.

Mahkeme, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri ve Taksim Dayanışması Sekretaryası Mücella Yapıcı ile İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu'nun da aralarında olduğu 12 kişinin serbest bırakılmasına yapılan itiraz ile bu kişilerin tutuklanması talebini reddetti.

Mahkeme red kararına "mevcut delil durumunun değişmediğini" gerekçe gösterdi.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 50 kişi, 12 Temmuz'da getirildikleri Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda soruşturmayı yürüten üç savcıya ifade vermişti.

Savcılık, 50 kişiden 38'ini serbest bırakırken, şüphelilerden Mücella Yapıcı, Ali Çerkezoğlu, Ender İmrek, Haluk Ağabeyoğlu ve Beyza Metin, "Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma" ve "Suç işleme amacıyla örgüt kurma", diğer 7 kişiyi de "görevli memura direnme" ve "Kanuna aykırı gösteri ve yürüyüşlere silahsız katılma" suçlamasıyla
tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk etmişti.

Nöbetçi İstanbul 38. Sulh Ceza Mahkemesi de 12 şüpheliyi serbest bırakmıştı.