Taksim'deki bombalı saldırı hakkında yeni gelişme: Ahlam Albashir nöbetçi hakimliğe sevk edildi

Taksim'deki bombalı saldırı hakkında yeni gelişme: Ahlam Albashir nöbetçi hakimliğe sevk edildi

Taksim'deki bombalı saldırı hakkında yeni gelişme: Ahlam Albashir nöbetçi hakimliğe sevk edildi

Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde meydana gelen bombalı terör saldırısının şüphelisi Ahlam Albashir’in de aralarında bulunduğu 17 şüpheli, çıkarıldığı savcılıkça 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak' suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Beyoğlu'nda bulunan İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022 Pazar günü bombalı bir terör saldırısı gerçekleşmiş, olayda ikisi çocuk 6 kişi yaşamını yitirirken 81 kişi de yaralanmıştı. Olaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, bombayı beton saksı kenarına yerleştirdiği iddia edilen şüpheli Ahlam Albashir, saklandığı evde yakalanarak gözaltına alınmıştı. Öte yandan, terör saldırısıyla bağlantılı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan şüphelilerin sayısı 51'e yükselirken, şüphelilerden olayla irtibatı olmadığı belirlenen 2 kişinin emniyetten serbest bırakıldığı öğrenildi.

 

49 ŞÜPHELİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ


Aralarında Albashir'in yanı sıra eylemin lojistik boyutunda kilit rol oynadığı iddia edilen Ammar Jarkas ile Ahmed Jarkas'ın ve Albashir'i Taksim'e götürdüğü öne sürülen Yasir El Korali'nin de bulunduğu 49 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlanmış, işlemleri tamamlanan şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

 

29 CUMHURİYET SAVCISI GÖREVLENDİRİLDİ


Adliyeye sevk edilen şüpheli Ahlam Albashir'in çıkarıldığı savcılıkça ifadesinin alınmasına 11.30 sıralarında başlanırken, tüm şüphelilerin ifade işlemleri için 29 Cumhuriyet Savcısı görevlendirildi. Şüphelinin ifadesi vermesi ise 16.00 sıralarında son buldu.

 

ŞÜPHELİ AHLAM ALBASHİR'E TUTUKLAMA TALEBİ


Yaklaşık 4 buçuk saat süren ifadenin ardından şüpheli Albashir, çıkarıldığı savcılıkça 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi sulh hakimliğine sevk edildi. Neticeten Albashir'in de aralarında bulunduğu 17 şüphelinin bir kısmının ayrıca ‘kasten öldürme’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ ve ‘kasten yaralama’ gibi çeşitli suçlardan tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilirken, 3 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe gönderildi.
Öte yandan savcılıktan serbest bırakılan 29 şüphelinin ise sınır dışı edileceği öğrenildi.