Son Dakika

Tam kapanmada metro, metrobüs, Marmaray çalışıyor mu, seferleri nasıl olacak? Metro, metrobüs, Marmaray çalışma saatleri 2021!

A A

29.04.2021 - 08:34 Son Güncelleme:

Tam kapanma kararının ardında pek çok detay merak edilmeye başladı. Bunlardan biri de kısıtlama sürecinde metro, metrobüs, ve Marmaray seferlerinin nasıl olacağı. Peki, 29 Nisan tarihinde başlayan ve 17 Mayıs tarihine kadar uygulanacak olan yasaklarda metro, metrobüs ve Marmaray sefer saatleri nasıl olacak, ilk sefer, son sefer saat kaçta? İşte konuyla ilgili detaylar..

Tam kapanmada metro, metrobüs, Marmaray çalışıyor mu, seferleri nasıl olacak? Metro, metrobüs, Marmaray çalışma saatleri 2021!

Türkiye bugün saat 19.00’dan itibaren 17 günlük tam kapanmaya geçiyor. 29 Nisan akşamı başlayacak olan tam kapanma, 17 Mayıs'ta sona erecek. Bu doğrultuda, tam kapanmaya dair birçok detay da araştırılıyor. Tam kapanma yasağından muaf olanlar İstanbul’da metro, metrobüs ve Marmaray kullanan çalışanlar tam kapanmada sefer saatlerinin değişip değişmediğini araştırmaya başladı. Kısıtlama nedeniyle İstanbul’da metro ve Marmaray çalışma saatleri değişti ancak Metrobüs ulaşımıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

İSTANBUL'DA METROLAR ÇALIŞACAK MI?

İçişleri Bakanlığı genelgesi ile İstanbul genelinde 29 Nisan Perşembe akşamı saat 19.00'dan 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'e kadar genel sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Kısıtlama süresince sağlık çalışanları ve zorunlu görevleri nedeniyle çalışmak zorunda olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına 29 Nisan 2021 itibari ile seferlerimizde aşağıdaki şekilde düzenleme yapılmıştır.

Aşağıda listelenen hatlarımızda 06.00-21.00 saatleri arasında 15 dakika aralıklar ile işletme yapılacak, 21.00 itibari ile seferlerimiz sona erecektir. Yapılan düzenlemeler işletmelerimiz tarafından günlük ve saat bazlı olarak takip edilerek ihtiyaç görülmesi halinde sefer sıklıklarında yeni düzenlemeler yapılacaktır.

KISITLAMA SÜRESİNCE HİZMET VERECEK HATLAR:

M1A Yenikapı-Ataköy/Şirinevler

M1B Yenikapı-Kirazlı

M2 Yenikapı-Hacıosman

M3 Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir

M4 Kadıköy-Tavşantepe

M5 Üsküdar-Çekmeköy

M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey

T1 Kabataş-Bağcılar

T4 Topkapı-Mescid-i Selam

T5 Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı

KISITLAMA SÜRESİNCE HİZMET VERMEYECEK HATLAR:

Kısıtlama süresince aşağıdaki hatlarımız hizmet vermeyecektir. 17 Mayıs Pazartesi günü 05.00 itibari ile tüm hatlarımızda işletme başlayacaktır.

M6 Levent-Hisarüstü/Boğaziçi Üniversitesi metro,

F1 Taksim-Kabataş füniküler,

T3 Kadıköy-Moda tramvay,

TF1 Maçka-Taşkışla teleferik,

TF2 Eyüp-Piyer Loti teleferik hatlarımızda işletme yapılmayacaktır.

KISITLAMADA MARMARAY ÇALIŞMA SAATLERİ

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü, 29 Nisan'da başlayacak olan 17 günlük tam kapanma sürecinde tren seferlerinde düzenlemeye gitti. Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri yüzde 50 kapasiteyle çalışacak. Marmaray seferleri ise Halkalı-Gebze arasında 30 dakika aralıklarla yapılacak.

TCDD'nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:

"TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 29 Nisan - 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında ülke genelinde uygulanacak tam kapanma nedeniyle YHT, Marmaray, Başkentray ve Bölgesel yolcu tren seferlerinde düzenleme yaptı. Buna göre; Ankara-Eskişehir- İstanbul, Ankara- Konya ve Konya-Eskişehir-İstanbul hatlarında toplam 12 sefer yapacak olan yüksek hızlı tren seferleri yüzde 50 kapasiteli olarak hizmet verirken vatandaşların bilet alırken HES kodu ve seyahat izin belgelerini ibraz etmeleri gerekecek."