hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tayfun füzesi özellikleri nedir? Tayfun füzesi hızı ve menzili ne kadar?

  Tayfun füzesi özellikleri nedir Tayfun füzesi hızı ve menzili ne kadar
  expand

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tayfun füzesi açıklamaları Yunanistan’da da geniş yankı buldu. Füze sahip olduğu menzil nedeniyle oldukça uzak bir noktadan bile tam isabet gücüne sahip. Peki, Tayfun füzesi nedir, özellikleri nelerdir? Tayfun füzesi menzili ne kadar, hızı saatte kaç kilometre?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Savunma alanında önemli başarılardan biri olan Tayfun füzesi Yunanistan’ın da gündemine oturdu. Peş peşe yapılan açıklamalar füzenin özelliklerini bir kez daha üst sıraya taşıdı. İşte Tayfun füzesinin tüm özellikleri…

  TAYFUN FÜZESİ MENZİLİ NE KADAR?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında "Son yaptığımız Tayfun testidir o Yunanlıları çıldırtan. Devam eden süreçte inşallah bu adımlardan bir tanesi ve şimdi onun mesafesini artıracaklar. Yani 561 kilometre filan şu anda menzili bunu daha da uzatmak... Tabii bu 561 kilometre Yunanlıları tamamen Atina bunun menzili içinde diye ürkütmeye başladı, kırmızı alarm verdiler. Cenk ve Gezgin füzeleri gibi daha nicelerinin müjdelerini zamanı geldiğinde vereceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

  TAYFUN FÜZESİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR, HIZI NE KADAR?

  • Taktik Balistik Füze (Tactic Ballistic Missile) (TBM) 300 km'den az menzile sahip BF sistemidir.
  • Kısa Menzilli Balistik Füze (Short-Range Ballistic Missile) (SRBM) 300 ile 1000 km menzil aralığında olan BF sistemidir.
  • Orta Menzilli Balistik Füze (Medium-Range Ballistic Missile) (MRBM) 1000 ile 3000 km menzil aralığında olan BF sistemidir.
  • Uzun Menzilli Balistik Füze (Intermediate Range Ballistic Missile) (IRBM) 3000 ile 5550 km arasında menzile sahip BF sistemidir.
  • Kıtalararası Balistik Füze (İntercontinental Ballistic Missile) (ICBM) 5000 km ve üzeri menzile sahip olan BF sistemidir.
  • Denizaltından Atılan Balistik Füze (Submarine Launched Ballistic Missile) (SLBM)

  BALİSTİK FÜZELER NEDEN ÖNEMLİ?

  Balistik füzelerin imha edilmesi, atmosfere girdikten sonra elde ettikleri hız sebebiyle çok zor. Bu sebepten ötürü uzayda, yani hedef yönelmeden önce imha edilmeleri gerekiyor. Bunun için de anti-balistik füzeler mevcut ancak onlar da çok yüksek birim maliyete sahipler. Ayrıca uzayda imha edilmeleri için çok gelişmiş sensör ağı gerekiyor. ABD ve Rusya başta olmak üzere oldukça az ülke anti-balistik füze teknolojisine sahip.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow