hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TBMM Genel Kurulu toplandı

  TBMM Genel Kurulu toplandı
  expand
  KAYNAK DHA

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, çevreye ilişkin düzenlemeler içeren yasa teklifi kabul edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Haydar Akar başkanlığında toplandı. Gündem dışı konuşmaların ardından, grup başkanvekilleri söz alarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün televizyon kanalında Genel Başkanları Meral Akşener'e yönelik sözlerine yanıt verdi.

  Usta, "Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'e ithamla; 'Bugüne kadar yaptığımız her projeyi tartarak, hesaplayarak yaptık' ifadelerini kullanmıştır. Sayın Erdoğan, biz İYİ Parti olarak her zaman projeye değil, ranta karşı olduğumuzu söyledik. Siz Tayyip Erdoğan olarak, devlet hizmetinde bulunduğunuz süre boyunca, imzanızın olduğu tüm projelerde devletin yani hazinenin menfaatlerini gözetmekle sorumlusunuz, millete hizmet ederken milletin ali menfaatlerini korumakla mükellefsiniz" dedi.

  MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay konuşmasında, Covid-19 salgını, ticaret savaşları, sınır çatışmaları, iç kargaşalar ve Rusya- Ukrayna savaşı gibi nedenlerle küresel iktisadi ve siyasi istikrarın tamamen bozulduğuna dikkat çekerek, "Dünya adeta bir kaos ve kargaşa içindedir. Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok ülkede hükümet bunalımları ve parlamenter sistemden kaynaklı krizler yaşanmaktadır. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yönetimde sağladığı istikrar sayesinde krizleri bertaraf ederek diğer ülkelerden pozitif yönde ayrışmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  HDP Grup Başkanvekili Meral Daniş Beştaş, AK Parti iktidarının her gün seçim ekonomisini daha da büyüttüğünü öne sürerek, "Halka oy almak için işte vaatlerde bulunuyorlar, buraya değişik değişik teklifler geliyor ama halk elindeki parayla ne alabileceğini en iyi kendisi biliyor. Matematik ortada ve ne mutlu ki bu halk matematiği çok iyi biliyor ve seçim sandığında o matematiği size kendisi en iyi gösterecek, sizi gönderecek" dedi.

  '45 BİN ÖĞRETMEN ATAMASINI 8 MAYIS'TA GERÇEKLEŞTİRİYORUZ'

  AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, AK Parti iktidarlarının yaptığı icraatları anlatarak, "Göreve geldiğimiz 2002 yılından bu yana her alanda olduğu gibi en büyük hamlemizi de eğitim alanında gerçekleştirdik. 2002'de yüzde 7,6 olan Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçeden aldığı payı yüzde 15'e yükselttik. Toplam eğitim bütçesini 10 milyardan 645 milyara çıkardık. Derslik başına düşen öğrenci sayısını 40'lardan 20'lere indirdik, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını 28'den 17'ye düşürdük, öğretmen sayısını 526 binden 1 milyon 120 bine yükselttik; bunlarla da kalmıyor, şimdi de yeni bir adım daha atıyoruz, öncelikli olarak deprem bölgesinde görevlendirilecek 45 bin öğretmen atamasını da 8 Mayıs'ta gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tunç, Hükümetin yeni atayacağı adımlara ilişkin, "Sağlık Bakanlığımıza 42 bin 500 personel, Adalet Bakanlığımıza da 18 bin 305 personel, Milli Savunma Bakanlığımıza da 30 bin personel istihdam edilecek; bu ay içerisinde toplamda 135 bin 805 vatandaşımızın kamuda istihdamını sağlamış olacağız. Başvuru yapacak olan adaylarımıza başarılar diliyor, kurumlarımıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

  ÇEVRE KANUNU KABUL EDİLDİ

  Konuşmaların ardından, CHP, HDP ve İYİ Parti'nin grup önerileri reddedildi. Ardından, 'Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' görüşülerek kabul edildi.

  Çevreye yönelik düzenlemeler içeren kanunla; peyzaj mimarı ve iç mimarlar da Devlet Memurları Kanunu'nun 'Teknik Hizmetler Sınıfı'na dahil edilecek. Gemilerden kaynaklanan yasa dışı boşaltımlarda, 100 bin grostondan büyük tanker, gemi ve diğer deniz araçları için idari para cezası miktarı, 100 bin groston esas alınarak hesaplanacak. 5 bin grostondan büyük gemilerin evsel atık sular ile katı atıklarından kaynaklanan kirliliklerde uygulanacak cezalarda ise kirliliğin niteliği ve kirli balast suları için uygulanan cezalar esas alınacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kanunla, '14 İlde Büyükşehir Belediyesi ve 27 İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un uygulanmasından kaynaklanan tereddütler de giderilecek. Buna göre, il özel idareleri ile il özel idarelerinin üyesi olduğu ve belediye üyesi bulunmayan mahalli idare birlikleri ve köyler için İçişleri Bakanlığı; belediyeler ve bağlı kuruluşları ile belediyelerin üyesi olduğu mahalli idare birlikleri için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkili olacak.

  Öte yandan; AK Parti'nin kabul edilen önergesi ile kıyıda otopark ihtiyacının karşılanması için yeraltı otoparkı yapılabilmesini düzenleyen madde tekliften çıkarıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA ZAM TEKLİFİ GENEL KURUL'DA

  Genel Kurul'da, en düşük emekli aylıklarını 7 bin 500 TL olmasını içeren, 'İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunan Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Teklifi'nin görüşmelerine  geçildi. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow