TBMM'de 'borçların yapılandırılması' teklifi... Depreme ilişkin maddeler eklendi

TBMM'de 'borçların yapılandırılması' teklifi... Depreme ilişkin maddeler eklendi

{ title }

SONRAKİ VİDEO

TBMM'de görüşülen kamuya olan borçların yapılandırılmasını da içeren kanun teklifine ilişkin görüşmelerde depremlerin etkilerinin giderilmesine yönelik maddeler eklendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kahramanmaraş merkezli deprem felâketinin yaralarını sarmak amacıyla kurumlar vergisi mükelleflerinden tek seferlik ek vergi alınacak. Kurumlar vergisi mükelleflerine verilen vergi teşviklerinden bir kereye mahsus yüzde 10 kesinti yapılacak.

TBMM Genel Kurulu’nda dün akşam kamu borçlarının yapılandırılmasına ilişkin yasa teklifinin birinci bölümünün görüşmeleri tamamlandı. İlk 12 maddenin kabul edildiği birinci bölümde, depremle ilgili tedbirlere ilişkin önergeler doğrultusunda değişiklik yapıldı. Teklifte yer alan düzenlemeler özetle şöyle:

Deprem nedeniyle 2022 kurumlar vergisi beyannamesinde kurumlar kazancından indirim konusu yapılan istisna ve indirim tutarları ile indirimli kurumlar vergisine tabi matrahları üzerinden yüzde 10 oranında, yurtdışından elde edilen kazançlar için de yüzde 5 oranında tek seferlik ek vergi alınacak. İlk taksit kurumlar vergisinin ödeme süresi içinde, ikinci taksit bu süreyi takip eden dördüncü ayda ödenecek. Bu vergi gider ve indirim olarak dikkati alınamayacak ve hiçbir vergiden mahsup edilemeyecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ek vergiyi, kurumlar vergisi mükellefleri ödeyecek. Gelir vergisi mükellefleri ek vergi ödemeyecek. Ek vergi, 2022 yılı için verilecek kurumlar vergisi beyannamesinde indirim konusu yapılan indirim ve istisnalar üzerinden alınacak. Düzenleme kapsamına, 2022 yılı için verilecek kurumlar vergisi beyannamesinde istisna ve indirimleri bulunan 22 bin civarı mükellef girecek.

6 Şubat 2023 tarihi itibarıyla, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illeri ile Sivas’ın Gürün ilçesinde kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunanlar ek vergiden muaf tutulacak.

İşverenlerin depremzede işçiler için 31 Temmuz’a kadar yapacakları 50 bin liraya kadar olan ayni ve nakdi yardımlar vergi ve sosyal güvenlik priminden muaf olacak.

Depremde yıkılan veya ağır hasar gören binalar ile kullanılamaz duruma gelen taşıtlara ilişkin vergi borçları silinecek, hacizler kaldırılacak.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber