Tebligattan dinleme çıktı

Tebligattan dinleme çıktı

Tebligattan dinleme çıktı

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Ahmet İnsel’e, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’ndan gelen bir tebligat, 2013 yılında başlatılan terör örgütü PKK / KCK soruşturması kapsamında 36 gazeteci, yazar, akademisyen ve bazı diplomatların telefonlarının dinlendiğini, elektronik postalarının izlendiğini, bazılarınınsa fiziki takip altına alındığını ortaya çıkardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kumpas suçlamalarına neden olan ‘Selam Tevhid’ soruşturması kapsamında yargılanan savcı Ramazan Saban’ın yürüttüğü soruşturmada Mart 2014’te özel yetkili mahkemelerinin kaldırılmasının ardından takipsizik kararı verildiği öğrenildi.

Hürriyet'ten Fırat Alkaç'ın haberine göre soruşturma kapsamında eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in danışmanı Jonathan Powell, Başbakanlık Başdanışmanı Hatem Ete, gazeteci - yazar Cengiz Çandar, Cumhuriyet yazarı Prof. Ahmet İnsel, Yeni Şafak yazarı Ali Bayramoğlu, T24 yazarı Nurcan Baysal, şair Bejan Matur ve iş adamı Şahismail Bedirhanoğlu’nun da bulunduğu 36 kişinin dinlendiği belirlendi

Şikayetçi olacağız

Cengiz Çandar’ın Avukatı Veysel Ok dinleme soruşturmasıyla ilgili şunları söyledi: “Tebligat yaklaşık 1 ay önce Cengiz Çandar’ın evine geldi. ‘Terör örgütü üyeliğinden’ dinlendiği, ancak suça rastlanmadığı için ses kayıtların imha edildiği yazıyordu. Dosyayı incelediğimde 30’dan fazla yazar, siyasetçi, STK üyesinin telefonunun dinlendiğini gördüm. Savcı Muammer Akkaş, Kürt sorunu hakkında konuşan, terör propagandası yapma, terör örgütünün yurtdışında itibarını arttıran faaliyetlerde bulunma gibi gerekçelerle soruşturma açmış. Dinleme taleplerine de hâkim Süleyman Karaçöl onay vermiş. Sonra bu dinlemeler 3 ayda bir ek sürerler devam etmiş. Örneğin, Bejan Matur’a fiziki takip de yapılmış. Burada özel hayatın gizliliği ihlal edilmiştir. Dinleme kararı veren hâkim ve savcılar hakkında şikâyetçi olacağız. Tazminat talebinde de bulunacağız. Onlarca kişinin özel hayatı takip edilmiş.” Gazeteci Avni Özgürel de “Dinleme kararı veren hâkim ve savcılar hakkında şikayetçi olacağım. İnsan hakları ihlali var. Yasadışı dinlenmişiz” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Umursamıyorum

Telefonu dinlenen ve mail adresleri takibe alınan Diyarbakırlı işadamı Şahismail Bedirhanoğlu ise şöyle konuştu: “Şubatta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan bir tebligat geldi. Belirli tarihler arasında örgüt üyeliği suçlamasıyla dinlendiğim yazıyordu. Mail adreslerim de takip edilmiş. Evim ve işyerimdeki internet bağlantılarım da takibe alınmış. Sonra takipsizlik verilmiş. Ben STK üyesi bir kişiyim. Yüzlerce kişi ve grupla irtibat halindeyim. Dinleyenler hakkında şikâyetçi olmayacağım. Böyle şeyleri çok umursamıyorum.”

Evimi dinlemişler

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Prof. Dr. Ahmet İnsel, 29 Mart’ta Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan köşe yazısında şunları anlattı: “Dinlendiği belirtilen telefonlarımın arasında Türkiye’deki numaralarımın yanında, Paris’teki ev ve cep telefon numaraları da yer alıyordu. Soruşturma numarasından hareketle avukatlarımız dosyayı istedi ve 2016 başında kovuşturmaya yer olmadığı kararı alındığını öğrenmiş olduk. Ama 595 sayfalık dosyada dinleme kayıtları, herhalde ‘imha edildiği için’ yoktu. Bu nedenle ne dinlediklerini öğrenemedim. Daha önemlisi Paris’teki ev telefonunun Türkiye’den nasıl dinlenebildiğini çözemedim.”

İhbarcının kod adı "Gurbetçi"

Soruşturma, İngiltere’den ‘Gurbetçi’ rumuzlu bir ihbarcının attığı maille başladı. İhbar mektubunda şu ifadelere yer verilmişti: “KHRP (Kürdish Human Rights Projet) adı altında PKK nın uzantısı kurum var. Bunların iş gücü Avrupa Parlamentosunda ve Avrupa genelinde PKK penceresinden Türkiye aleyhine Devletimiz aleyhine lobi faaliyeti yürütmek. Bununla da kalmıyor Türkiye ye bu zehri akıtıp orda kendilerine yandaş bulmak için bir sürü faaliyet yapıyorlar... Bunları yeri Londra da. Kerin Yıldız denen adam da bu yerin kurucusu...”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Toplam 36 kişi

Jonathan, Taha, Marc, Abdullah, Hülya, Ruby Byrnes, Sibel, Rüstem, Mahmut, KHRP, Catriona Vine, Eleanor Johnson, Mehmet Avni Özgürel, Hacer Yıldız Kavuncu, Murat Çiçek, Hamit Emrah Beriş, Osman Cengiz Çandar, Hatem Ete, Yılmaz Ensaroğlu, Mehmet Asutay, Nurcan Baysal, İlknur Kırmızıdağ, Habibe Feray Salman, Hasan Ali Bayramoğlu, Mustafa Gündoğdu, Evren Çevik, Havva Kök Arslan, Raci Bilici, Saniye Karakaş, Ahmet Faik İnsel, Şahismail Bedirhanoğlu, Bejan Matur, Recep Elçi, Mahmut Yıldız, Esra Elmas Balancar, Abdulvahap Coşkun

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber