hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tekrar edilen yerel seçimler ne zaman ve nerelerde yapılacak? YSK'dan yenileme seçimi açıklaması!

  Tekrar edilen yerel seçimler ne zaman ve nerelerde yapılacak YSKdan yenileme seçimi açıklaması
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Bazı bölgelerde yapılan itirazlar sonucu Yüksek Seçim Kurulu seçimlerin tekrarlanmasına karar verdi. Kesin seçim sonuçlarını da duyuran YSK yenileme seçimlerinin ne zaman yapılacağını açıkladı. Peki, yenilenen yerel seçimler ne zaman yapılacak ve hangi il ve ilçelerde seçim yenilenecek?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yüksek Seçim Kurulu’ndan kesin seçim sonuçlarına ilişkin beklenen açıklama geldi. İlan edilen illerde seçimlerin yeniden yapılacağını açıklayan YSK tekrar seçimlerinin tarihini de duyurdu.

  YENİLENEN YEREL SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILACAK?

  Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı. Yener açıklamasında, "İlan edilen yerlerde 2 Haziran'da seçimler yenilenecektir" dedi.

  Yener'in açıklamalarından satır başları şöyle;

  Seçime katılan siyasi parti temsilcileri seçim sonuçlarını başkanlığımızdan canlı olarak takip etmişlerdir. YSK açık veri portalında 2009-2024 yılları arasında yapılmış olan seçimlere ait veri ve bilgilerin paylaşımı yapılmaktadır.

  İlan edilen yerlerde 2 Haziran'da seçimler yenilenecektir.

  30 büyükşehirde Adalet ve Kalkınma Partisi 12, Yeniden Refah Partisi 1 Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi 3, Cumhuriyet Halk Partisi 14, büyükşehir belediye başkanlığı kazanmıştır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Belediye Başkanlığı seçimlerinde ise 57 milyon 708.541 kayıtlı seçmen bulunmakta olup katılım oranı yüzde 78.11 olarak gerçekleşmiştir.

  51 il belediye başkanlığında Adalet ve Kalkınma Partisi 12, İyi Parti 1, Büyük Birlik Partisi 1, Yeniden Refah Partisi 1, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi 7, Cumhuriyet Halk Partisi 21, Milliyetçi Hareket Partisi 8, belediye başkanlığı kazanmıştır.

  SEÇİMLERİN YENİLENECEĞİ İL VE İLÇELER NERELER?

  31 Mart 2024 pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrasında yapılan itirazlar üzerine 2 Haziran 2024 tarihinde Aksaray Güzelyurt, Kayseri Pınarbaşı, Şanlıurfa Hilvan ilçeleri ile Sivas Yıldızeli Güney Kaya, Tunceli Mazgirt Akpazar, Kırklareli Lüleburgaz Büyükkarıştıran ve Aksaray Merkez Sağlık beldelerinde seçimler yenilenecek.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow