hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Temel Kotil duyurdu! MMU'da ilk uçuş 1 yıl erken olacak

  Temel Kotil duyurdu MMUda ilk uçuş 1 yıl erken olacak
  expand

  'Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetleri' programına katılan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak'ın ilk uçuşuyla ilgili tarih verdi. MMU'nun 2025'te ilk uçuşunun gerçekleşmsesi bekleniyordu. Fakat bu tarih güncellendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye'ye F-16 satışını kısıtlayan şartlar getiren maddelerin savunma bütçesinin 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nın son halinden çıkarılmasına yönelik, “Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olarak rolünü sürdürmesi için ihtiyaç duyduğu savunma yeteneklerine sahip olmasını sağlamaya çalışıyoruz” demişti.

  TUŞAS Genel Müdürü Temel Kotil, 'Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetleri' programında Sabah'a konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. F-16'ların alım süreciyle ilgili Kotil, "Bugün ihtiyaç var, F-16'lar onun için alınıyor. Bir teslimat takvimleri var tabi onların." dedi.

  MMU'DA İLK UÇUŞ 2024'TE

  2025 yılında ilk uçuşu beklenen MMU ile ilgili Kotil 2024'ü işaret etti. Hangardan çıkacak uçağın ilk uçuşunun 29 Ekim 2024'te yapılacağını belirten Kotil, "Bizim Milli Muharip'in hangardan çıkacak uçağın ilk uçuşu 29 Ekim 2024'te, teslimatımızı 2028'e... Tabi o ara yapmak için Hava Kuvvetleri'nin ihtiyacını gideriyor. Bu çok normal, güzel bir şey. 2028'den sonra Allah'ın izniyle 29-30'la Milli Muharip'i biz ayda 2 tane üretmeye başlıyoruz. Yılda 24 tane yapıyor. İhtiyacımız olursa bunlar katlanarak gidebilir. Ölçeklenebilen bir mekanizma bu. Ama inşallah 30'ların uçakların Milli Muharip olacak." ifadelerine yer verdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow