hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tepki çeken doktora teziyle ilgili Erzincan Üniversitesi'nden açıklama

  Tepki çeken doktora teziyle ilgili Erzincan Üniversitesinden açıklama
  expand
  KAYNAK DHA

  Atatürk Üniversitesi'nde hazırlanan ve bir doktora tezi niteliğini haiz olmadığı eleştirileriyle tepki gören tezin yazarı Meriç Aybar'ın Erzincan Üniversitesi'ne yardımcı doçent olarak atandığı ortaya çıktı. Tepkilerin ardından basın toplantısı düzenleyen Erzincan Üniversitesi Rektörü, tezin kendi üniversiteleri ile hiçbir alakası olmadığını, soruşturma sonucunda iptal edilmesi halinde, yazarı Yrd. Doç. Dr. Aybar ile ilgili de gereğinin yapılacağını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Atatürk Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde hazırlanan "19'ncu yüzyılda Osmanlı'yı Ziyaret Eden Yabancı Yazarların Eserlerinde Osmanlı Halk Hayatının Derlenmesi" başlıklı doktora tezi, sosyal medyada dikkat çekince gündeme gelmiş ve tepkiyle karşılaşmıştı. Teze yönelik tepkiler, "neredeyse sadece içindekiler kısmından oluştuğu"ydu. Hacminin de ötesinde çok da uzak olmayan bir geçmişte, Anadolu'da kullanılan gündelik dilin, araç ve gereç isimlerinin bugünden neredeyse hiç farklılaşmadığı bir döneme ilişkin araştırmayı içeren tez, bilime katkısı olmamakla eleştirilmişti. Ancak tezin yazarı, tezini önsözündeki "Çağımız maalesef genellikle hazır bulduğunu kullanma meyilli araştırmacılardan oluştuğu için toplum ve halk hayatı henüz daha gizlediği cevherleri sunmak için gerçek manada araştırmacıları beklemektedir" ifadelerle sunuyordu. 

  Atatürk Üniversitesi'nden 'fihrist tez' açıklaması

  Jüri önünde savunduğu bu tezin kabul almasının ardından Meriç Aybar'ın Erzincan Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalına yardımcı doçent unvanıyla atandığı ortaya çıktı. Tepkilerin ardından Erzincan Üniversitesi'nden de açıklama geldi. Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, hazırlanan tezin kendi üniversiteleri ile hiçbir alakası olmadığını, yapılan soruşturma kapsamında iptal edilmesi durumunda, gereğinin yapılacağını söyledi.

  Üniversite tezi için canından oluyordu

  Rektör Prof. Dr. Çapoğlu, "Dün basına yansıyan olay hepimizi üzdü. Bu tez vakasının bizim üniversitemizle hiçbir alakası yok. Atatürk Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yapılmış bir tez. Bu tez, tez danışmanı tarafından verilmiş, daha sonra çalışılmış, en son aşamada savunması yapılmış, jüri tarafından doktora tezi olarak kabul edilmiş, enstitüde de yayınlanmış. Daha sonraki aşamada tezin sahibi üniversitemizde görev almış, burası bizi ilgilendiriyor. Haberde Erzincan Üniversitesi'nde çalıştığı için o şekilde basına yansıyor, Erzincan Üniversitesi'nde yapılmış gibi yansıtılıyor, yanlış olan tarafı burasıydı" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bilgisayarını çalan hırsıza bu çağrıyı yaptı

  Yrd. Doç. Dr. Meriç Aybar'ın Erzincan Üniversitesi'nde göreve başlaması ile alakalı da konuşan Rektör Prof. Dr. Çapoğlu; "2547 Sayılı YÖK Kanunu'nun 23'üncü maddesine göre belirlenen usullere dayalı olarak bu akademisyeni üniversitemize kattık. Bu süreçte sadece tezle üniversiteye girmiyor, öğretim elemanları, bunun yanında pek çok şartı da yerine getirmesi gerekiyor. Bu tezin yanında, diğer bilimsel aktivitelerin hesaba katılmasıyla öğretim elemanı olarak atanıyor. Bu arkadaşımızın dosyasını incelediğimizde, bütün süreçlerinin düzgün yapıldığını, bunun yanında kitaplarının, makalesinin ve seminerlerinin olduğunu gördük, jürilerin verdiği raporlar ve fakültesinin yönetim kurulu raporları olumlu cereyan ettiğinden ve sonuç olarak bildirilmesinden sonra biz bunların atamasını yaptık" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hazırlanan tez ile ilgili yorum yapma durumunda olmadıklarını, belirlenen akademik heyet tarafından incelenerek rapor oluşturulacağının da altını çizen Prof. Dr. Çapoğlu şunları söyledi:

  "Tamamen sosyal bilimler alanında yapılmış bir tez çalışmasıdır. Bu çalışma hakem jüri tarafından değerlendirilerek, rapor verilirse, ona göre işlem yapabiliriz. Bakıldığında, pek çok kişinin eleştireceği bir tez görüntüsü göze çarpıyor, şöyledir, böyledir diyecek durumda değiliz, yanlış yapmış oluruz. Çünkü akademik özgürlük vardır, hangi şeye dayanarak bunu yapmıştır, onun ölçümünü yine bir hakem heyetine bırakmakta fayda var."

  'Tez iptal edilirse başka bir süreç başlayacak'

  Tezin iptal edilmesi durumunda başka bir süreç başlayacağını ifade eden Prof. Dr. Çapoğlu, "Hak ihlali yapmadan, bunun gereğini yapmak zorundayız. Bu yapılmamış sayılırsa eğer, elde edilmemiş bir belgeyle sürece girildiği için onun gereği öyle yapılacaktır."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow