hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Toprak kayması nedir, neden olur? Gaziosmanpaşa'daki toprak kayması sonrası merak konusu oldu

  Toprak kayması nedir, neden olur Gaziosmanpaşadaki toprak kayması sonrası merak konusu oldu
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Gaziosmanpaşa'daki toprak kayması hakkında İstanbul Valiliği'nden son dakika açıklaması geldi. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Toprak kaymasının yaşandığı alanda tahliye edilen bina sayısı 24'e yükselmiştir. Tahliye edilen evlerde yaşayan 96 vatandaşımızdan 78'i otellere yerleştirilirken, 18 vatandaşımız ise istekleri doğrultusunda akrabalarının evlerine yerleşmiştir" ifadelerine yer verildi. Peki, toprak kayması nedir, neden olur? İşte detaylar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Toprak kayması ile ilgili araştırmalar Gaziosmanpaşa'ya ilişkin haberler sonrası hız kazandı. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada Gaziosmanpaşa'da toprak kayması meydana geldiği belirtildi. İşte toprak kayması ile ilgili merak edilenler...

  TOPRAK KAYMASI NEDİR?

  Toprak kayması, yapay ya da kara dolgu malzemesinden meydana gelmiş olan bir zeminin, eğim ya da benzeri gibi etkiler üzerinden aşağı veya dışarı doğru hareket etmesidir. Bu etki alanındaki yapıya ve birçok değişkene bağlı olarak farklılık gösterebilir. Özellikle bazılarının boyutları ciddi anlamda büyük olmakta ve önemli zararlar verebilmektedir.

  TOPRAK KAYMASI NEDEN OLUR?

  Toprak kayması birçok değişik dış faktörün etkilenmesi sonucu meydana gelen bir doğal felakettir. Bu doğrultuda birçok değişik sebep ortaya çıkıyor.

   Toprak kaymasına sebep olan en önemli unsur eğimdir. İşte toprak kaymasının nedenleri:

  - Kuvvetli eğim

  - Aşırı yağış

  - Tabakalanma

  - Zemin özellikleri

  - Beşeri çalışmalar

  - Yerçekimi

  İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN GAZİOSMANPAŞA'DAKİ TOPRAK KAYMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

  Gaziosmanpaşa Yıldıztabya Mahallesi'nde bulunan alanda toprak kayması meydana geldi. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Toprak kaymasının yaşandığı alanda tahliye edilen bina sayısı 24'e yükselmiştir. Tahliye edilen evlerde yaşayan 96 vatandaşımızdan 78'i otellere yerleştirilirken, 18 vatandaşımız ise istekleri doğrultusunda akrabalarının evlerine yerleşmiştir" denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gaziosmanpaşa Yıldıztabya Mahallesi Bahadır Sokak'ta saat 19.30 sıralarında toprak kayması meydana geldi. Konuyla ilgili İstanbul Valiliği tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Gaziosmanpaşa'daki toprak kaymasının yaşandığı alanda tahliye edilen bina sayısı 24'e yükselmiştir. Tahliye edilen evlerde yaşayan 96 vatandaşımızdan 78'i otellere yerleştirilirken, 18 vatandaşımız ise istekleri doğrultusunda akrabalarının evlerine yerleşmiştir. Tahliye edilen binalarda hasar tespit çalışmaları, 20 Nisan cumartesi günü İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, AFAD ve ilçe belediyesi ekipleri tarafından yapılacaktır" ifadelerine yer verildi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow