hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TPAO Gabar'dan haber verdi: Petrol keşfinde son durum

  TPAO Gabardan haber verdi: Petrol keşfinde son durum
  expand

  Türkiye Petrolleri Anonim Ortalıklığı (TPAO), Şırnak Güneydoğu Anadolu Bölgesi Gabar Dağı Şehit Esma Çevik-1 Kuyusunda önemli bir petrol keşfi yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Keşfe ilişkin açıklamada bulunan TPAO, "12 Aralık 2022 Şırnak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Gabar Dağı Bölgesinde 10 Mayıs 2021'de sondajı yapılan Şehit Esma Çevik-1 (SEÇ-1) Arama Kuyusu, 36 API petrol ile keşifle sonuçlandı." denildi.

  Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

  "SEC-1 Kuyusunda petrol keşfinin ardından 2022 Aralık ayı ortasına kadar sahada 6 adet kuyu açılmış olup, bunlardan 5 tanesi şu anda toplamda 5.350 varil/gün petrol üretmektedir ve 1 tanesinin kısa süre içinde üretime geçmesi beklenmektedir. Kümülatif petrol üretimi 840.000 varil/gün'e ulaşırken, 2 kuyuda daha sondaj çalışmaları devam ediyor.

  Jeolojik ve 3 boyutlu sismik veri setlerinin değerlendirilmesi ile SEÇ Sahası'nın jeodinamik modelinin oluşturulmasının ardından; rezervuar modellerini oluşturmak için üretim bölgelerinin petrofiziksel çalışmaları yapılmıştır. Modeller ayrıca kuyu verileri, testler ve analizlerle onaylanmıştır. Yukarıda belirtilen değerlendirmelerden sahadaki mevcut petrol 250 milyon varil, geri kazanılabilir rezerv ise 150 milyon varil petrol olarak hesaplanmıştır. Rezervler, sahadaki her kuyunun tamamlanmasından sonra sonuçlarla güncellenmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2023 yılında TPAO, 12 adet daha ekspertiz ve üretim kuyusu açmayı planlamaktadır. Sahadan petrol üretiminin 2023 yılı sonuna kadar 25.000 varil/güne ulaşması bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow