hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TPAO Genel Müdürü CNN Türk'te anlattı: Gabar'daki petrol keşfinin anlamı ne?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bögle programında konuşan TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Gabar'da keşfedilen yeni petrol alanına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, CNN TÜRK ekranlarında Tarafsız Bölge programında Gabar'da şehit Aybüke Yalçın sahasında bulunan petrole ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  "Gabar'da bizim daha önce şehit Esma Çevik olarak adlandırdığımız keşif, bizi yeni umut vaat eden kuyulara yönlendirdi" diyen Bilgin, "Bu şehit Aybüke Yalçın kuyusuna yönlendirdi. Burada verildim bir petrol edindik. Ekim ayında başladığımız sondaj yaklaşık 2-2,5 ay sürecek bir sondaj çalışmalarıydı ancak o zamanda yaşanan yağışlardan ötürü vesaire devam edemedik. Mart ayında tekrar başladık. Seslice olarak bilinen güvenlik taburumuzun da bulunduğu dağlarda, 24 saat İHA koruması, Kahraman jandarmamız ve polisimizin aldığı güvenlik önlemleriyle arayışımıza devam ettik. Sondajımızın 2600 metreye inmeden önce belirli gaz okuyucuları gelmeye başladı. O gaz okuyucularımız aslında bize ilk izlenimimizi verdi. Yaklaşık 1 hafta, 10 gün kadar önce buradaki petrolün büyüklüğünü anladık. Bu çalışa çok uzun bir zamandır devam eden çalışmaların bir son halkası aslında. Yani 2017'de aslında her şey milli enerji ve maden politikasıyla başladı. Sayın Berat Albayrak döneminde oluşturulmuş strateji dökümanı ile başladı. o dökümanın özeti şudur; Biz denizlerde kendi aramacılığımızı geliştireceğiz, ilave olarak karada da aslında her sahada biz petrol aramacılığı yapacağız. Türkiye'nin girilemeyecek hiçbir coğrafyası bizim için olamaz." ifadelerine yer verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TPAO Genel Müdürü CNN Türkte anlattı: Gabardaki petrol keşfinin anlamı ne

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow