TRT belgeseli Göbeklitepe'yi putların merkezi ilan etti

TRT belgeseli Göbeklitepe'yi putların merkezi ilan etti

Diyarbakır Valiliği, TRT ve Kalkınma Bakanlığı desteğiyle çekilen "Suların Ateşin ve Taşların İmparatorluğu" adlı belgeselde, insanlık tarihinin en önemli miraslarından biri olan Göbeklitepe'nin putların merkezi olduğu ve buradaki putların Hz. İbrahim tarafından yıkıldığı ileri sürüldü. Ancak uzmanlar, Göbeklitepe ile Hz. İbrahim'in yaşadığı öne sürülen dönem arasındaki 8 bin yıllık farkı işaret ederek, belgeseldeki iddianın içerdiği "bilgisizliğe" dikkat çekti.

Hürriyet'ten Ömer Erbil'in haberine göre, Diyarbakır Valiliği, TRT ve Kalkınma Bakanlığı desteği ile "Diyarbakır kültürel mirasının tanıtımı" projesi adı altında hazırlanan "Suların Ateşin ve Taşların İmparatorluğu" isimli belgeselde, insanlık tarihinin en önemli yapılarından Göbeklitepe’de, Hz. İbrahim’in yıktığı putlar olduğunu ileri sürüldü.


Dünyanın bilinen ilk tapınağı Göbeklitepe'yle ilgili bilmeniz gerekenler


Göbeklitepe’nin en önemli dikilitaşlarından biri olan ve üzerinde tilki betiminin bulunduğu T biçimli dikilitaşın bir put gibi kırılma sahnesi de belgeselde canlandırıldı. Belgeselde anlatıcı, konuyu şöyle anlatıyor:


Dünyanın en eski tapınağı 'Göbekli Tepe'


“Göbeklitepe’de yer alan heykellerin Hz. İbrahim’in babası Aser’in yapmadığını kim bize söyleyebilir? Ya da Hz. İbrahim’in kırdığı putların yer aldığı tapınağın Göbeklitepe olmadığını ileri sürebilir miyiz?” Göbeklitepe’nin put merkezi gibi gösterilmesi tepkilere neden oldu. Belgeselde bilgi hatalarının bulunduğunu söyleyen Arkeolog ve yayıncı Nezih Başgelen, bunun bir hedef gösterme olduğunu söyledi:


Fotoğraflarla Göbeklitepe...


“Bilimsel yöntemlerle alınan sonuçlar çerçevesinde Göbeklitepe günümüzden 11 bin 800-8 bin 600 yılları arasına tarihlenmekter. Bu konuda dini referansların öngörülen tarihleri ile bilimsel araştırmaların kanıtladığı tarihler arasında 7-8 bin yıllık bir fark açıkça görülmektedir. Bu açıdan Göbeklitepe’nin Hz. İbrahim zamanı ile ilgili bir yerleşim yeri olarak ele alınması pek çok sakıncayı beraberinde getirdiği gibi belgeselde dilikitaşların put olarak canlandırılması ve kırılması tehlikeli bir hedef göstermedir.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS