hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tuncel: "Koridorun açılmasını talep ediyoruz"

  Tuncel: Koridorun açılmasını talep ediyoruz
  expand

  HDP Milletvekili Sebahat Tuncel, Kobani'ye koridor açılmasını istediklerine dikkat çekerek, "Biz savaşı değil barışı savunuyoruz. IŞİD eğer Kobani'yi alırsa Türkiye'ye sınır olmuş olacak. Bunun karşısında bu koridorun açılmasını talep ediyoruz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Sebahat Tuncel, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda son günlerde yaşanan sokak olaylarını değerlendirdi. Son günlerde yaşanan olaylarda 35 kişinin öldüğünü ifade eden Sebahat Tuncel, yaşanan gelişmelerin sorumlusunun AKP iktidarı olduğunu, kendilerinin 2 aydan bu yana hükümetle Kobani konusunda diyalog halinde olduklarına dikkat çekti. Görüşmeleri yaparken tehlikeye dikkat çektiklerini, Kürtlerin düşman olmadığını, IŞİD'in Türkiye'nin komşusu olursa asıl tehlikenin bu olacağını belirttiklerini vurguladı.

  Sebahat Tuncel, son dönemde yaşanan sokak kavgalarının oluşmasının nedenin HDP gibi gösterilmesine karşı olduklarını ifade ederek, "Kobani'nin düşmesi ciddi kaos oluşturur. Yapılan bazı açıklamaların sorunu çözmek yerine derinleştireceğini düşünüyorum. İktidar hala sokakları gerginleştirecek, halkları karşı karşıya getirecek bir tutum sergiliyor" diye konuştu.

  Tuncel, sokağa çıkmanın, itiraz etmenin en doğal hakları olduğunu, bunu yıllardır yaptıklarını söyleyerek sanki ilk kez çağrı yaptıkları ve insanların sokağa çıktıkları gibi bir durumun doğru olmadığını anlattı. Tuncel, bu vesileyle insanların doğal eylem yapma haklarının engellendiğini belirtti.

  Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Tuncel, hükümetten beklentilerinin ne olduğu yönündeki soruyu cevapladı. Tuncel, Kobani'ye koridor açılmasını istediklerine dikkat çekerek, "Biz savaşı değil barışı savunuyoruz. IŞİD eğer Kobani'yi alırsa Türkiye'ye sınır olmuş olacak. Bunun karşısında bu koridorun açılmasını talep ediyoruz. Bu konuda aslında bazı görüşmeler yapıldı, bazı sözlerde verildi aslında ama bu sözler yerine getirilmiyor. Hem insani yardım açısında, hala orada sivil insanlar var ve çok ciddi gıda ve yaşam malzemelerine ulaşmaları gerekiyor" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Trabzon'da CHP ve HDP'yi hedef aldı

  HDP, DBP ve DTK'dan ortak açıklama

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow