hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türk Böbrek Vakfı'nı arayıp 'organ satmak istiyorum' diyorlar

  Türk Böbrek Vakfını arayıp organ satmak istiyorum diyorlar
  expand

  Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen organ tacirleri haberlerinin ardından organ satışı ve organ kaçakçılığı tekrar gündemde. Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, durumun son derece vahim boyutlara geldiğini söyleyerek, "Her gün telefon veya maille bize ulaşarak insanlar organlarını satmak istiyor" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son günlerde gündeme gelen internet üzerinden organ kaçakçılığı haberlerinin ardından organ satışı ve kaçakçılığı tekrar gündeme oturdu.

  23 Bin hasta böbrek bekliyor

  Habertürk gazetesinin haberine göre Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk yaptığı açıklamada durumun sanıldığından daha vahim boyutlarda olduğunu ifade etti. Çarpıcı ve bir o kadar trajikomik anekdotlar anlatan Erk, her gün neredeyse birkaç kişinin kendilerine telefon ya da mail yoluyla ulaşıp organlarını satmak istediğini belirtti. İnsanların vakfın amacını yanlış anladığını ifade eden Erk, şunları söyledi: “Ülkemizde böbrek sağlığının korunmasını ve böbrek hastalıkları ile mücadele kapsamında faaliyetler gösteriyoruz. Son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalarına hemodiyaliz tedavisi veriyoruz ve kronik böbrek hastalarının en seçkin tedavi yöntemi olan böbrek naklinin yasal olarak artması için kadavradan organ bağışının artması yönünde çalışmalarda bulunuyoruz.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Konuyla ilgili insanları bilinçlendirmek istediklerini kaydedan Erk, “Bizi arayan kimi insanlar gerçekten utanarak arıyor, kimileri ise gerçekten çok pişkin. Biz bu kimselere organ satmanın suç unsuru olduğunu anlatmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow