Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu: AYM'nin kararı bağlayıcıdır

Video: Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu: AYM'nin kararı bağlayıcıdır
"Hukuk Devleti" adlı konferansta konuşan <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a> Barolar Birliği Başkanı <a class="in-news-link" href="/metin-feyzioglu" target="_blank" title="Metin Feyzioğlu haberleri">Metin Feyzioğlu</a>, <a class="in-news-link" href="/aym" target="_blank" title="AYM haberleri">AYM</a>'nin <a class="in-news-link" href="/mehmet-altan" target="_blank" title="Mehmet Altan haberleri">Mehmet Altan</a> ve <a class="in-news-link" href="/sahin-alpay" target="_blank" title="Şahin Alpay haberleri">Şahin Alpay</a> için aldığı "hak ihlali" kararının bağlayıcı olduğunu söyledi. Feyzioğlu, Alpay ve Altan'ın tahliyesi taleplerine "gerekçeli kararı görme" şartı öne süren ağır ceza mahkemeleriyle ilgili, "İki mahkeme de kısa kararda ihlali gördükleri anda <a class="in-news-link" href="/tahliye" target="_blank" title="tahliye haberleri">tahliye</a> etmek zorundadırlar" dedi. Feyzioğlu, AYM'ye de <a class="in-news-link" href="/khk" target="_blank" title="KHK haberleri">KHK</a> uyarısında bulundu.

"Hukuk Devleti" adlı konferansta konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, AYM'nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay için aldığı "hak ihlali" kararının bağlayıcı olduğunu söyledi. Feyzioğlu, Alpay ve Altan'ın tahliyesi taleplerine "gerekçeli kararı görme" şartı öne süren ağır ceza mahkemeleriyle ilgili, "İki mahkeme de kısa kararda ihlali gördükleri anda tahliye etmek zorundadırlar" dedi. Feyzioğlu, AYM'ye de KHK uyarısında bulundu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararı ve kararın Ağır Ceza Mahkemesi'nde bozulmasını şöyle değerlendirdi:

"Anayasa Mahkemesi'nin kararı bağlayıcıdır. Anayasa Mahkemesi mahkemeyi bağlar, idareyi bağlar. Anayasa Mahkemesi kısa kararında, 'Bu tutukluluklar temel hakları ihlal etmiştir. Anayasaya aykırıdır' demiştir.

Şahin Alpay için 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Altan için 26'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararı görüp, öyle düşünelim demiştir. Bu iki mahkemenin de takdir yetkisi yoktur. İki mahkeme de kısa kararda ihlali gördükleri anda tahliye etmek zorundadırlar. Nitekim kararlarını ikiye bir vermişlerdir. Muhalif üyeler, 'Bizim takdir yetkimiz yoktu, yapamayız. Derhal tahliye etmek zorundayız' demişlerdir."

'Bozdağ'ın bu bilgiden yoksun olmasını garipsiyorum'

Feyzioğlu, Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararına yönelik değerlendirmeleri hakkında ise, "Hükümet sözcüsü Anayasa Mahkemesi için 'Dosyayı bilmiyor' demiştir. Hükümet sözcüsü dosyayı biliyor ama Anayasa Mahkemesi dosyayı bilmiyor. Anayasa Mahkemesi'nin kararını eleştirecek durumda değilim. Çünkü gerekçeli kararı yayınlanmadı. Ama ağır ceza mahkemesinin Anayasa Mahkemesinin kısa kararına derhal uyması gerektiğini bilecek kadar lisans seviyesi hukuk biliyorum. Doktor, profesör seviyesi hukuk bilmenize gerek yok. Hükümet sözcüsünün bu bilgiden yoksun olmasını garipsiyorum" dedi.

'AYM bir sabah kalktığında 6 aylığına tatile çıktığını görebilir'

Feyzioğlu, konuşmasının devamında Anayasa Mahkemesi'ne de eleştiride bulunarak, "Anayasa Mahkemesi bu özgürlükçü yaklaşımını OHAL KHK'larına karşı kullansa iyi olur. Çünkü Anayasa Mahkemesi yarın sabah kalktığında bir OHAL KHK'sıyla 6 aylığına tatile çıkartıldığını görebilir. Anayasa Mahkemesi 'Ben OHAL KHK'larını inceleyemem' dedi. 27 senelik mücevher değerindeki içtihadını çöpe attı" ifadelerini kullandı.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS