hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye Fay Hattı Haritası 2024! MTA diri fay hatları hangi illerden geçiyor? AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası sorgulama!

  Türkiye Fay Hattı Haritası 2024 MTA diri fay hatları hangi illerden geçiyor AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası sorgulama
  expand
  KAYNAKNeşe Akbaş / Cnnturk.com Muhabiri

  Türkiye, AFAD'ın verilerine göre 6 Şubat 2023'te saat 04:17'de 7.7 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan deprem, yerin 7 km altında gerçekleşti. Saatler 13.24'ü gösterdiğinde bu sefer merkez üssü Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Türkiye Fay Hattı Haritası, yaşanan bu büyük depremlerin ardından vatandaşlar tarafından yoğun olarak aratılmaya başladı. Peki, Türkiye'de birinci, ikinci, üçüncü derece riskli yerler ve az riskli yerler nereler? Deprem fay hatları nereden geçiyor? İşte Türkiye MTA, AFAD fay hattı haritası ile ilgili tüm detaylar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye, jeolojik olarak aktif bir bölgede yer almakta ve birkaç önemli fay hattı üzerinde bulunmaktadır. Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremin 11 ilde yıkıcı etkisinden sonra "Evimin altından fay hattı geçiyor mu?" sorusu ile beraber Türkiye Fay Hattı Haritası araştırmaları hız kazandı. AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası ve MTA Türkiye'deki aktif fay hatları ve tehlike dereceleri yer alıyor. En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır. Yeni harita 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Proje, Başkanlık tarafından yürütülmekte olan Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) kapsamında desteklenmiştir. Ayrıca, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından da destek verilmiştir. 

  EVİMİN ALTINDAN FAY HATTI GEÇİYOR MU?

  Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) diri fay hatları haritasını güncelleyerek kamuoyuyla paylaştı. Türkiye diri fay haritası risk altındaki 45 il ve 110 ilçeyi işaret ediyor. Haritada 485 diri fay hattı bulunuyor. Maden Teknik ve Araştırma Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından yayınlanan yenilenmiş diri fay hatları haritası deprem fay hatları ile ilgili birçok bilgiye ışık tutuyor. MTA'nın resmi internet sitesinde yer alan kısımdan evinizin altından ya da yakın konumundan fay hattı geçip geçmediğini öğrenebilirsiniz. Yaşadığınız bölgenin deprem riskini ve fay hatlarını sorgulamak için e-Devlet sistemine giriş yaparak "Deprem Haritası Sorgulama" sayfasından aktif fay hatlarını görüntüleyebilirsiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye Fay Hattı Haritası 2024 MTA diri fay hatları hangi illerden geçiyor AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası sorgulama

  TÜRKİYE'DEKİ BAŞLICA FAY HATLARI ŞUNLARDIR:

  Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF): Türkiye'nin en aktif ve bilinen fay hattıdır. Doğu Karadeniz'den başlayarak, Kuzey Anadolu boyunca batıya doğru ilerler ve Ege Denizi'nde son bulur. Bu fay hattı, tarihte birçok büyük depreme neden olmuştur.

  Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF): Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bu fay hattı, KAFH kadar aktif olmasa da önemli bir sismik aktiviteye sahiptir.

  Batı Anadolu Fay Hattı: Ege Denizi ve Batı Anadolu'da yer alan bu fay hattı, özellikle Ege Bölgesi'nde sismik aktiviteye neden olmaktadır.

  Çankırı Fay Hattı: İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan bu fay hattı, bölgesel olarak önemli sismik aktivitelere neden olabilir.

  Türkiye Fay Hattı Haritası 2024 MTA diri fay hatları hangi illerden geçiyor AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası sorgulama

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  e-DEVLET GİRİŞ İLE AFAD FAY HATLARI HARİTASI 2024

  MTA GÜNCEL DİRİ FAY HATLARI HARİTASI SORGULAMA 2024

  MTA TÜRKİYE FAY HATTI HARİTASI 2024 

  MTA ve AFAD tarafından listelenen fay hatları, birkaç adımda kolayca görüntülenebiliyor. Fay haritası ile hangi şehir ya da ilçeden fay hatları geçtiğini listeleyen iki kurum, bu bilgileri belirli periyodlarda güncelliyor. Türkiye'de Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Hattı ve Batı Anadolu fay hattı olmak üzere toplamda 3 büyük fay hattı bulunuyor. Deprem haritasında kırmızı renkte görülen iller birinci derece deprem bölgesi, pembe renkte olanlar ikinci derece riskli bölge, sarı olan iller üçüncü dereceden deprem bölgesi olarak geçiyor. İşte Türkiye'de birinci derecede riskli bölgeler, ikinci derecede riskli bölgeler ve üçüncü derecede riskli bölgeler…  

  Türkiye Fay Hattı Haritası 2024 MTA diri fay hatları hangi illerden geçiyor AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası sorgulamaMTA KAHRAMANMARAŞ DİRİ FAY HATTI HARİTASI

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Haritaları yakından incelemek için görselin üstünü tıklayın.

  Türkiye Fay Hattı Haritası 2024 MTA diri fay hatları hangi illerden geçiyor AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası sorgulamaMTA HATAY DİRİ FAY HATTI HARİTASI

  Türkiye Fay Hattı Haritası 2024 MTA diri fay hatları hangi illerden geçiyor AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası sorgulamaMTA İZMİR DİRİ FAY HATTI HARİTASI

  Türkiye Fay Hattı Haritası 2024 MTA diri fay hatları hangi illerden geçiyor AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası sorgulamaMTA BURSA DİRİ FAY HATTI HARİTASI

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye Fay Hattı Haritası 2024 MTA diri fay hatları hangi illerden geçiyor AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası sorgulamaBİRİNCİ DERECE DEPREM RİSKİ TAŞIYAN İLLER

  İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt.

  İKİNCİ DERECE DEPREM RİSKİ TAŞIYAN İLLER

  Tekirdağ, İstanbul (1 ve 2. Bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak başta olmak üzere, Zonguldak, Tekirdağ, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum.

  ÜÇÜNCÜ DERECE DEPREM RİSKİ TAŞIYAN İLLER

  Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu'yu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep'in de bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir.

  DEPREM HARİTASINA GÖRE EN AZ RİSKLİ İLLER 

  Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman’dır.

  DİRİ FAY HATTI NEDİR?

  Diri fay veya aktif fay, tarihsel dönemde deprem oluşturmuş olan tüm faylara denir. Yer kabuğunu oluşturan levhaların hareketleri sonucu oluşan gerilme ve sıkışmalar, yer kabuğunun bazı bölümlerinde yüzyıllar boyunca enerji biriktirir. Bu enerjiler zaman zaman ortaya çıkar. Yer kabuğundaki bu hareketli kesimlere de fay denir.

  Deprem yüzey kırığı: 1900-Günümüz zaman aralığında yüzey kırılmasıyla sonuçlanan büyüklükte deprem üretmiş fay.

  Holosen fayı: Holosen (son 11.000 yıl) yüzey kırılmasıyla sonuçlanan büyüklükte deprem üretmiş fay.

  Kuvaterner fayı: Kuvaterner (son 2.600.00 yıl) yüzey kırılmasıyla sonuçlanan büyüklükte deprem üretmiş ancak, Holosen aktivitesi ve depremselliği kuşkulu fay.

  Olası Kuvaterner fayı veya çizgisellik: Kuvaterner aktivitesi kuşkulu fay veya güncel topoğrafyada belirgin çizgisellik.

  DOĞU ANADOLU FAY HATTI NEREDEN GEÇİYOR?

  Doğu Anadolu Fay Hattı, Anadolu Levhası ve Arap Levhası sınırı boyunca uzanır. İran-Irak sınırında yer alan ve Afrika levhasının ana parçalarından biri olan Bitlis-Zagros Fay Hattı ise, Türkiye'nin doğusuna itme kuvveti uygulamaktadır ve bu yüzden dalma-batma zonu gerçekleşmektedir. Bu sebepten dolayı Doğu Anadolu Bölgesi her yıl birkaç milimetre yükselmektedir. Doğu Anadolu Fayı, Ölü Deniz Çöküntüsü'nün kuzey ucundaki Maraş üçlü eklemi ile başlayıp Kuzey Anadolu Fayı ile birleştiği Karlıova üçlü ekleminde kuzeydoğu yönünde son bulur. Doğu Anadolu Fay Hattı, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ, Bingöl, Muş'a kadar devam ettikten sonra Erzincan'dan itibaren Kuzey Anadolu Fay Hattı ile birleşir.

  KUZEY ANADOLU FAY HATTI NEREDEN GEÇİYOR?

  Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF), dünyanın en hızlı hareket eden ve en aktif sağ-yanal atımlı faylarından biridir. KAF, 1100 km uzunluğunda sağ yönlü ve doğrultu atımlı aktif fay hattıdır. Yaklaşık olarak Van Gölü'nden Saros Körfezi'ne kadar tüm kuzey Anadolu'yu keser. Tek bir faydan oluşmaz, pek çok parçadan oluşan fay zonudur. Saroz Körfezi'nden başlayan KAF, Marmara Denizi, Sapanca Gölü, Adapazarı, Tosya ve Erzincan üzerinden Van Gölü kuzeyine kadar uzanır.

  AFAD'dan edinilen bilgiye göre, Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Ege Bölgesi Graben Sistemi üzerinde 6'şar, Doğu Anadolu Fay Hattı'nda 4 ve diğer faylar üzerinde 8 olmak üzere 24 ilin doğrudan kent merkezinden aktif fay geçiyor. Ayrıca 80'den fazla ilçe de direkt aktif fay hatları üzerinde bulunuyor. Bu iller: Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Osmaniye, Sakarya ve Tokat. 1992 yılındaki Erzincan, 1983 yılındaki Erzurum 1966 yılındaki Varto, 1999 yılında yaşanan İzmit, Düzce ve Adapazarı depremleri bu fay kuşağında meydana geldi.

  BATI ANADOLU FAY HATTI NEREDEN GEÇİYOR?

  Batı Anadolu Fay Hattı (BAF), Anadolu'nun batısında doğu-batı uzanışlı, kuzeyden-güneye doğru sıralanan pek çok faydan oluşan deprem alanıdır. Doğu Anadolu ile Kuzey Anadolu Fay Hatları yanal atılımlarla gerçekleşirken, Batı Anadolu Fay Hattı ise normal faylarla gerçekleşerek Ege'nin genişlemesine sebep olmaktadır. Ülkemizdeki en aktif ve tehlikeli olan fay hattı Kuzey Anadolu Fay Hattı olarak görülse bile en aktif olanı Batı Anadolu Fay Hattı'dır.

  Türkiye Fay Hattı Haritası 2024 MTA diri fay hatları hangi illerden geçiyor AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası sorgulamaDİRİ FAY HATTI GEÇEN İLLER VE İLÇELER

  Adıyaman: Gölbaşı

  Afyonkarahisar: Çat, Dinar, Kızılören, Sandıklı

  Ankara: Şereflikoçhisar

  Antalya: Demre

  Aydın: Bozdoğan, Germencik, İncirliova, Koçarlı, Kuşadası, Nazilli, Söle, Sultanhisar, Yenipazar

  Balıkesir: Gönen, Manyas

  Batman: Kozluk

  Bingöl: Karlıova, Yedisu

  Bolu: Gerede, Yeniçağa

  Bursa: Kestel, Gemlik, Mustafakemalpaşa

  Çanakkale: Çan, Yenice

  Çorum: Laçin

  Denizli: Babadağ, Çameli, Çardak

  Diyarbakır: Lice

  Düzece: Çilimli, Cumayeri, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı

  Elazığ: Palu, Sivrice

  Erzincan: Üzümlü

  Eskişehir: İnönü

  Gaziantep: İslahiye

  Hakkari: Şemdinli

  Hatay: Erzin, Hassa, Kırıkhan, Payas

  Isparta: Eğirdir, Senirkent, Uluborlu

  İzmir: Kemalpaşa, Seferihisar, Tire

  Kahramanmaraş: Nurhak, Türkoğlu

  Kayseri: Talas, Yeşilhisar

  Kırıkkale: Keskin

  Kırşehir: Akpınar, Mucur

  Kocaeli: Başiskele, Derince, Gölcük, Kartepe

  Konya: Akşehir, Altınekin, Doğanhisar, Ilgın

  Kütahya: Gediz, Simav

  Malatya: Akçadağ

  Manisa: Ahmetli, Alaşehir, Gölmarmara, Kırkağaç, Salihli, Sarıgöl, Soma, Turgutlu

  Mersin: Çamlıyayla, Mut

  Muğla: Menteşe, Milas

  Niğde: Altunhisar, bor

  Osmaniye: Düziçi, Toprakkale

  Sakarya: Akyazı, Arifiye, Ferizli, Hendek, Karapürçek, Sapanca

  Şanlıurfa: Bozova

  Siirt: Eruh

  Şırnak: Beytülşehap

  Sivas: Altınyayla, Yıldızeli

  Tokar: Niksar, Reşadiye, Pazar

  Van: Çaldıran, Özalp

  Yalova: Altınova, Çınarcık

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow