hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye'deki fay hatları! Tokat fayı hangi fay hattında? MTA fay haritası 2024! Güncel faylar hangi illerden geçiyor?

  Türkiyedeki fay hatları Tokat fayı hangi fay hattında MTA fay haritası 2024 Güncel faylar hangi illerden geçiyor
  expand

  Son dakika haberine göre Tokat'ın Sulusaray ilçesi merkezli 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Söz konusu deprem, Nevşehir, Samsun, Yozgat gibi birçok ilden de hissedildi. Yaşanan depremler sonrasında Türkiye Fay Hattı Haritası gündeme geldi. Yaşanan depremler sonrasında vatandaşlar tarafından 'Tokat Fay Hattı Haritası' yoğun olarak aratılıyor. Peki Türkiye'de Tokat deprem riski nedir? Deprem fay hatları nereden geçiyor? İşte Türkiye MTA, AFAD fay hattı haritası ile ilgili detaylar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye, deprem bölgesi olarak bilinmektedir. Jeolojik olarak aktif bir bölge olan Türkiye, önemli fay hatları üzerinde yer alıyor. Kahramanmaraş depremleri sonrasında da MTA fay hatları merak edilmişti. Bugün gerçekleşen Tokat'taki depremler ile vatandaşlar güncel fay hatlarını sorguluyor. Türkiye Fay Hattı Haritası araştırmaları hız kazandı. AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası ve MTA Türkiye'deki aktif fay hatları ve tehlike dereceleri yer alıyor. En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır. Yeni harita 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Proje, Başkanlık tarafından yürütülmekte olan Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) kapsamında desteklenmiştir. Ayrıca, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından da destek verilmiştir. 

  Türkiye fay hattı haritası!

  TÜRKİYE'DEKİ BAŞLICA FAY HATLARI ŞUNLARDIR:

  Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF): Türkiye'nin en aktif ve bilinen fay hattıdır. Doğu Karadeniz'den başlayarak, Kuzey Anadolu boyunca batıya doğru ilerler ve Ege Denizi'nde son bulur. Bu fay hattı, tarihte birçok büyük depreme neden olmuştur.

  Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF): Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bu fay hattı, KAFH kadar aktif olmasa da önemli bir sismik aktiviteye sahiptir.

  Batı Anadolu Fay Hattı: Ege Denizi ve Batı Anadolu'da yer alan bu fay hattı, özellikle Ege Bölgesi'nde sismik aktiviteye neden olmaktadır.

  Çankırı Fay Hattı: İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan bu fay hattı, bölgesel olarak önemli sismik aktivitelere neden olabilir.

  Türkiyedeki fay hatları Tokat fayı hangi fay hattında MTA fay haritası 2024 Güncel faylar hangi illerden geçiyor

  Tokat fay hattı nerelerden geçiyor? 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dün gerçekleşen Tokat depremi sonrası Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu. Görür, deprem Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde mi oldu sorusunu yanıtladı. Naci Görür şunları dile getirdi: 

  "Dün ve bugün depremler oldu. Dünkü Malatya, Battalgazi’de 4,3 büyüklükte, diğeri Sulusaray Tokat’ta ve 4,1 büyüklükte.
  Malatya depremi muhtemelen Doğanşehir’den Yeşilyurt yakınlarından Malatya’ya uzanan bir fay üzerindedir.
  Bu fay MTA canlı fay haritası üzerinde yoktur.
  Bu fay bu aralar sıkça 4 mertebesinde deprem üretmektedir.

  Bugün Tokat’ta olan deprem, KAF’dan ayrılan ve GB istikametinde Anadolu levhası içerisine uzanan bir fay üzerindedir. Sevgiyle."

     Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow