Türkiye'den Kudüs protestoları

ABD Başkanı Donald Trump'un, Tel Aviv'de yer alan ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacaklarını açıklaması ve Kudüs'ü İsrail Devleti'nin başkenti olarak tanıma kararı üzerine Türkiye'nin farklı şehirlerinde 'Kudüs protestosu' yapıldı.Adıyaman'da Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki gösterip, ABD ve İsrail'i protesto etti. Öğle saatlerinde Demokrasi Parkı önünde toplanan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, ellerinde Filistin bayrakları ve çeşitli dövizlerlenı, basın açıklamasıyla protesto etti.

Grup adına açıklama yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Ali Deniz, insanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı ifade ederek, şunları söyledi:

"Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bunu gören, tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak bizler, ihtarda bulunmak üzere burada toplandık. Kudüs’ü işgal eden Siyonist İsrail’e, İsrail’e destek veren ABD’ye ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte tüm insanlığa dönük bu ihtarımızın nedeni de, hedefi de bellidir. Kudüs insanlığın ortak mirası ve 'Özgürlük Kudüs’ün hakkı' iradesini yansıtmak için buradayız." Yapılan açıklama ardından toplan grup dua ederek ayrıldı.

Tokat’ta STK'lardan Kudüs protestosu
 Tokat’ta sivil toplum kuruluşları, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını açıklamasını protesto etti.

Öğle namazının ardından Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan 25 sivil toplum kuruluşu üyesi yaklaşık 500 kişinin katıldığı eylemde kalabalık, ellerinde 'Kudüs bizimdir, bizim kalacak', 'Mescid-i Aksa onurumuzdur' pankartları ile tekbir getirdi.
"Kudüs'e selam, direnişe devam", "Tokat’tan Kudüs'e direnişe bin selam" diye sloganlar attı.
Sivil toplum kuruluşları adına basın açıklaması yapan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Koordinatörü Hasan Sarman, şöyle dedi:


''Her geçen gün İslam coğrafyası küresel sömürü düzenin kıskacında kan gölüne çevrilmektedir. Dün kendini muasır medeniyetler seviyesinde gören Avrupa, Bosna’da yaşanan soykırım hafızalarımızda tazeyken, Suriye’de her gün bir insanlık dramı yaşanırken, milyonlarca insan yerlerinden yurtlarından ayrılmak durumunda kalmıştır. Bir yandan gönül coğrafyamızda ölümler yağdırırken, bir yandan kutsallarımız çiğnenip, topraklarımıza el uzatılmaktadır. Hadsizliğin, saldırganlığın son noktası olarak siyonizmin bu devirdeki kullanışlı piyonu Trump’ın aracılığıyla ilk kıblemiz Kudüs’ümüzü işgalci İsraillilerin siyonist temelleri doğrultusunda başkent ilan etme cüretinde bulunmuşlardır. Kendilerini dünyanın efendisi, dünyanın diğer kalanını da kölesi olarak gören, kendisinden başkasına yaşam hakkı tanımayan bencil, saldırgan medeniyetin mensuplarını birazcık da olsa insanlığa davet ediyoruz.''
Sivas'ta AGD'den Kudüs protestosu
Sivas'ta Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Cumhuriyet Üniversitesi Öğrenci Derneği (CÜDER) ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını protesto etti.

10 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
Cumhuriyet Üniversitesi Kampusu içerisindeki Merkezi Kafeterya önünde ellerinde Filistin bayrakları taşıyan ve 'Filistin için ayağa kalk' pankartı ve 'Ey Trump sen hayırdır', 'Kudüs İslamındır', 'Kudüs coğrafi değil imani bir meseledir' yazılı dövizleri bulunan yaklaşık 50 kişilik grup, 'Siyonist İsrail hesap verecek', 'Siyonist İsrail Filistin'den defol' sloganları attı. Grup adına açıklama yapan CÜDER Başkanı Serdar Delice, ABD ve İsrail'in kanlı ortaklığı ve işgal planlarının devam ettiğini söyledi. ABD Başkanı Donald Trump'ın siyonizmin yeni kuklası olduğunu belirten Delice, "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacaklarına ve Amerikan Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıyacaklarına dair açıklamalarda bulunuyor. Kudüs'le ilgili böyle hadsiz ve hukuksuz bir tasarruf ABD'yi de İsrail'i de hiç ummadıkları bir neticeyle karşı karşıya bırakacaktır." dedi. 

11 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak nitelendirmenin ABD'nin bu coğrafyadaki tüm varlığı ve ilişkilerinin sorgulanacağı yeni bir süreci başlatacağını öne süren Delice şöyle konuştu: "Şimdi İslam ülkelerinden, İslam ülkelerinin hükümetlerinden içi boş kınamalar ya da lanet okumalar değil, sahici yaptırımlar bekliyoruz. Yapmamız gereken tüm İslam ülkeleri, mazlum halklar olarak birlikte hareket etmektir. Yapmamız gereken bu coğrafyanın Müslüman ya da gayrimüslim tüm unsurlarıyla adil bir birliktelik kurmaktır. Kudüs İslam'ındır, Müslümanlarındır ve ebediyen Müslümanların kalacaktır."  Konuşmanın ardından bir süre daha slogan atan ve tekbir getiren grup dağıldı.

Gaziantep’te 'Kudüs protestosu' 
12 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
Gaziantep’te gönüllü sivil toplum kuruluşları, ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını protesto etti. Yaklaşık 500 araçlık konvoy oluşturan grup kentte klaksonlar çalarak ve sloganlar atarak tur attı.

13 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklaması ardından kentte gönüllü kuruluşlardan oluşan bir grup protesto gösterisi yaptı. Akşam saatlerinde 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda toplanan grup, yaklaşık 500 araçlık konvoy yaptı.
14 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
Klaksonlar çalarak, slogan atan grup Üniversite Meydanı ve Karataş Mahallesi’nde tur attıktan sonra ABD temsilciliğinin bulunduğu Ali Fuat Cebesoy Bulvarı'na geldi. Geniş güvenlik önemlerinin alındığı temsilcilik önünde araçlardan inen grup sloganlar atarak, tekbirr getirdi.
15 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
 Memur-Sen Gaziantep İl Başkanı Ahmet Gök, batılı ülkelerin İslam coğrafyasına ihanet ettiğini söyledi. Batılı devletlerin kendilerinde her şeyi yapabilecek cüret içinde bulunduklarını ifade eden Gök, şöyle konuştu:

16 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
"Bugün Avrupa, Amerika’nın alçak yüzünü bir kez daha gördük. Bu bizi hiç şaşırtmadı. Bunlar yıllardır İslam coğrafyasına tecavüz ediyor. Batılı devletler kendilerini dünyanın sahibi zannediyor. İstediği yere gidip, istediğini alabileceğini zannediyor. Halbuki biz buradan sesleniyoruz; Yeryüzü sadece Allah’ındır. Bugün Kudüs işgal altındayken Selahattin Eyyübi’nin torunları ile Fatih Sultan Muhammed Han'ın torunlarına tek yumruk olmak yaraşır. Tek yumruk olacağız Allah’ın izniyle. Selahattin Eyyübi kadar Kürt, Fatih Sultan Muhammed Han kadar Türk, Eyüp El Ensari kadar Arap, Selmani Farisi kadar Acemiz ve biz tek yumruğuz ve Kudüs’ü size bırakmayacağız.” Konuşmanın ardından bir süre daha slogan atan grup, okunan duanın ardından dağıldı.

İzmit'te, Kudüs protestosu
17 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
İzmit'te, Anadolu Gençlik Derneği, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı yönündeki açıklamalarına tepki göstererek, protestoda bulundu. Anadolu Gençlik Derneği Kocaeli Şubesi, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı yönündeki kararına tepki gösterdi. İzmit Sabri Yalım Parkı'nda toplanan yaklaşık 200 kişi 'Kahrolsun İsrail, işbirlikçi ABD' diye slogan atarak, tekbir getirdi. Anadolu Gençlik Derneği Kocaeli Şubesi Başkanı Kemal Halıcı, ABD'nin İsrail'i kanatları altına aldığını ifade ederek, şöyle dedi:

18 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
"Siyonizmin yeni kuklası Trump, Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak tanıyacaklarını ve Amerikan Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacaklarına dair açıklamalarda bulunuyor. Kudüs'le ilgili böyle hadsiz ve hukuksuz bir tasarruf ABD'yi de İsrail'i de hiç ummadıkları bir neticeyle karşı karşıya bırakacaktır. ABD, Afganistan'dan Irak'a, Suriye'den Libya'ya İslam coğrafyasını kana bulayan bir seri katildir. Aynı ABD'nin siyonist işgali ilk günlerinden beri terör şebekesi İsrail'i kanatları altına aldığını herkes görüyor. Elindeki kirli propaganda gücü ile İslam'ı ve Müslümanları terörle özdeşleştirmeye çalışan ABD'nin gerçekte kendisi tüm dünyadaki terör olaylarının müsebbibidir."

19 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
Kudüs'ün kadim bir İslam şehri olduğunu ve ilk kıblenin de Kudüs olduğunu belirten Kemal Halıcı, şöyle devam etti: "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak nitelendirmek ABD'nin bu coğrafyada ki tüm varlığını ve ilişkilerinin ciddi bir biçimde sorgulanacağı yeni bir süreci başlatacaktır. Biz bu coğrafyada Amerikan üssü görmek istemiyoruz, Amerikan askeri görmek istemiyoruz, Amerikan bayrağı görmek istemiyoruz. Siyonist kukla Trump kısa sürede nasıl bir yanlışın içinde olduğunun farkına varacaktır. Kudüs bizim onurumuzdur, iffetimizdir."
Van'da Kudüs protestosu
20 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
Van’da ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını açıklaması proteto edildi. Van merkezde bulunan Hz. Ömer Camii avlusunda öğlen namazında sonra bir araya gelen 54 Sivil Toplum Kuruluşunun (STK) birleşiminden oluşan Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Ben artık zamanı geldiğine inanıyorum. Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma vakti gelmiştir. Büyükelçiliği Kudüs'e taşıma talimatı veriyorum” açıklamasını protesto etti.

21 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
Basın açıklamasına siyasi parti temsilcileri, sendika üyeleri, STK temsilcisi ve vatandaşlar katıldı. Grup adına basın açıklamasını Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi üyesi Nurullah Arvas, okudu. Arvas, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınması girişimi, siyasi açıdan İsrail'in işgal politikalarını meşrulaştırmanın bir adımı olduğunu belirterek, "Tump'ın işgal altındaki Kudüs'ün işgalci İsrail devletinin başkenti olarak tanınması veya ABD elçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması kararı İslam ümmetinin kalbine vurulmuş bir hançerdir. ABD’nin ve İsrail'in bu kararı asla kabul edilemez. Ortadoğu’daki kargaşadan ve İslam devletlerinin içine düştüğü zillet halinden faydalanan ABD, 1995 yılında yasallaştırdığı bu kararını hayata geçirmeye çalışmaktadır. Alınan bu karar geçersiz ve gayrımeşrudur. Bu uluslararası kanunlar ile kayıt altına alınan Filistin halkının haklarını ihlal eden ve barış imkanını tamamen ortadan kaldıran bir girişimdir" dedi.
22 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
Sözcü Arvas, Kudüs’ün sadece Müslümanların değil, insanlığın ve inançların ortak değeri olduğunu da belirterek, "Kudüs sadece Filistin halkının değil aynı zamanda tüm Müslüman halklarında kırmızı çizgisidir. Trump, bu küstah girişimiyle Müslüman halkları ve devletleri tanımadığını bir kez daha kanıtlamış olmaktadır. Kudüs'ü Siyonistlere peşkeş çekmek sadece Müslümanlara değil aynı zamanda tüm Hıristiyan alemine de bir hakarettir. Hıristiyanların da Amerika'nın ve Israil'in bu kararına itiraz etmeleri gerekmektedir. Çünkü Kudüs Siyonizm'in değil, tüm insanlığın maneviyat başkentidir. İnsanlığın ve inançların ortak değeri olan Kudüs'ü Siyonizm'in başkenti haline getirmek, bütün dinlerin medeniyet değerlerine hakarettir. Diğer dinleri ve mensuplarını yok saymaktır. Kendinden başkasını düşünmeyen, bu uğurda çocuk katili olmaktan çekinmeyen bir devlet anlayışının, barış ve hoşgörünün başka bir adresi olan Kudüs'ü ele geçirmesi bölgeyi yeniden daha büyük çatışma ortamına sürükleyecek bir adımdır"dedi.

23 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, "İsrail ile diplomatik ilişkilerimizi koparmaya kadar gidebiliriz" söylemini desteklediklerin de belirten Arvas, "Başta İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap birliği olmak üzere Müslüman ülkelerin bu hadise karşısında seslerini yükseltmeleri, ABD ve İşgalci İsrail'e karşı yaptırımlar uygulaması gerekmektedir. Bu hadiseye sessiz kalmak tüm Müslümanlar için bir vebal olarak yeter. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir. İsrail'le diplomatik ilişkilerimizi koparmaya kadar gidebiliriz’ çıkışının arkasında olduğumuzu ve işgalci Israil ve ABD'ye karşı atılacak her türlü adımı destekleyeceğimizi ilan ediyoruz. Biz Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi olarak ABD'nin bu küstah tavrına karşılık tüm Müslümanları Kudüs'e sahip çıkmaya ve aktif eylemselliğe davet ediyoruz” diye konuştu.

24 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
Basın açıklamasının ardından bir grup imam hatip lisesi öğrencisi ellerinde pankartlarla ve sloganlarla İsrail ve ABD'yi protesto ederek Beşyol Meydanı'ndaki okullarına kadar yürüdü.
25 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
İstanbul'da Kudüs protestosu
26 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
İstanbul'da Kudüs protestosu
27 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
İstanbul'da Kudüs protestosu
28 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
İstanbul'da Kudüs protestosu
29 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
İstanbul'da Kudüs protestosu
Aydın'da Kudüs protestosu
30 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
Aydın'da, Memur- Sen Şubesi üyeleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıklaması üzerine Atatürk Kent Meydanı'nda toplanarak, protesto gösterisi yaptı. Memur-Sen Aydın Şubesi üyelerinin Atatürk Kent Meydanı'nda düzenlediği eyleme AK Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk de destek verdi. Topluluk adına Memur-Sen Başkan Yardımcısı Kaan Çetinbaş, konuşma yaptı. ABD'nin kararının Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşıdığını savunan Çetinbaş, şunları söyledi:

31 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
"Kudüs'ü işgal eden İsrail'e, İsrail'e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. 'ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma' ve 'Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına' yönelik söylemi fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD ve Başkanı Trump, ihtarımızın öncelikli muhataplarıdır.

32 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
ABD'nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip. Bu yönüyle de dünyanın 'barış adası' olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır. Oysa Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs'ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz. Kudüs'ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyiz. ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır. Tam da bu yüzden dünyanın bütün iyi insanları barışı geliştirme ve 'barış adası' Kudüs'ü koruma noktasında çağrımızın muhatabıdır. Buradan diyoruz ki korsan İsrail, Kudüs'ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemeli. ABD, İsrail'in başkentinin Washington olduğunu idrak etmeli. Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir. Her bir karışı ilahi vahiy insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs, insan olma şuuru, selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir" dedi.

33 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
Yapılan açıklamanın ardından 'Kudüs, yalnız değildir', 'Kudüs'e, selam direnişe devam', 'Katil ABD, Ortadoğu'dan çekil' sloganları atan grup, olaysız dağıldı.

34 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
35 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
36 / 36
Türkiye'den Kudüs protestoları
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS