Türk’ün Ateşle İmtihanı 1921-1922

Türk’ün Ateşle İmtihanı 1921-1922

CNN TÜRK’te, Taha Akyol’un hazırladığı 12 bölümden oluşan “Türk’ün Ateşle İmtihanı 1921-1922” belgeseli 6 Ekim Cuma günü saat 21.00’de 5. bölümüyle ekrana gelecek. Bu bölümde hem Moskova ile dostluğu geliştirmek, hem de Sovyetler’in Anadolu’daki örgütlenme faaliyetlerine engel olmak isteyen Mustafa Kemal’in izlediği strateji anlatılıyor.

Mondros Mütarekesi’ni takiben başkent İstanbul ile Anadolu’nun İtilaf Devletleri ve Yunan askerlerince işgaline karşı, Milli Mücadelenin zafere ulaştığı 1921-1922 yıllarını anlatan belgesel, Türk’ün Ateşle İmtihanı’nın perde arkasını, çok bilinmeyen siyasi yönlerini, kavgalarını ve kahramanlarını CNN TÜRK ekranına getiriyor.  


Meclis’in Mustafa Kemal’in adayı yerine bir komünisti, Doktor Nazım Bey’i içişleri bakanı seçmesi üzerine Mustafa Kemal Paşa’nın seçimi tanımadığını açıklaması ve Nazım Bey’in istifa etmesi, Anadolu’da Bolşevizm taraftarı silahlı Yeşil Ordu’nun ve mecliste solcu Halk Zümresi’nin giderek güçlenmesi, Mustafa Kemal’in resmi Komünist Partisi’ni kurdurarak Moskova çizgisindeki komünist örgütleri dağıtması, Libyalı mücahit Şeyh Sünusi’nin Meclis’te ağırlanması…


6 Ekim Cuma günü yayınlanacak 5. bölümde; hem Moskova ile dostluğu geliştirmek, hem de Sovyetler’in Anadolu’daki örgütlenme faaliyetlerine engel olmak isteyen Mustafa Kemal’in izlediği strateji anlatılıyor. 


Müziklerini Onur T. Yıldırım’ın bestelediği, kurgu yönetmenliğini Aytül Tekin’in, yardımcı yönetmenliğini Burak Örnek’in yaptığı belgesel için detaylı bir arşiv taraması yapıldı. Türk’ün Ateşle İmtihanı’nda Türkiye’de ilk kez yayınlanacak görüntüler, fotoğraf ve belgeler de bulunuyor. Paris’te Sevr’e imza atan Türk delegasyonunun imza salonundaki görüntü ve fotoğrafları bunlardan belki de en ilginci. ABD Başkanı Woodrow Wilson’un senatoya manda ile ilgili rapor vermesi amacıyla Türkiye’ye yolladığı General James G. Harbord’un Türkiye ve Ermenistan’a yaptığı gezinin, Erzurum’da Kazım Karabekir’i ziyaret edişinin görüntüleri de belgeselde ilk kez yayınlanacak görüntüler arasında. Mustafa Kemal Paşa’nın isteğiyle Türkiye’yi İbrahim Tali (Öngören) Bey’in başkanlığında bir heyetin temsil ettiği, Enver Paşa’nın da katılıp bir bildiri sunduğu Bakü Doğu Halkları Kurultayı’nın görüntüleri de belgesel için yurtdışından getirilip Türkiye arşivlerine giren görüntüler arasında. 


Taha Akyol’un CNN TÜRK’te hazırladığı belgeseller bir tarih dizisi oluşturuyor.


Balkan Savaşı’nın 100. yıldönümünde, “Rumeli’ye Elveda”,  Birinci Dünya Savaşı ve Ermeni tehcirinin 100. yılında “1914-1915”, Lozan Antlaşması’nın 90. yıldönümünde “Bilinmeyen Lozan” belgesel dizilerini yayınlayan CNN TÜRK’te “1919-1920&Anadolu’da İşgal ve Kurtuluş” belgeseliyle Milli Mücadele’nin örgütlenme dönemi anlatılmıştı. Türk’ün Ateşle İmtihanı belgeseliyle birlikte; Balkan Savaşı’yla başlayıp Türk ordusunun İzmir’e girişiyle sona eren, Osmanlı’nın felaket ve Türkiye’nin kuruluş yılları olan 1912-1922 sürecinin, başka bir deyişle “On Yıllık Savaş” döneminin tamamı anlatılmış oluyor. Bu belgesellerin her biri, yayınlandıktan sonra kitap olarak da yayınlanmıştı. 


YAYIN TARİHİ:     06 EKİM 2017 / CUMA


YAYIN SAATİ:       21:00

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS