hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, CNN TÜRK'te KAAN'ı anlattı: 2028 yılında hava kuvvetleri envanterinde olacak

  KAYNAKCnnturk.com

  Son dakika haberine göre; TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil. CNN TÜRK'te KAAN'ı anlatıyor. KAAN'ın 2028'de envantere ekleneceğinin altını çizen Kotil "Şu an elimizde bir tane var. 7 tane daha olacak. 2028'de hava kuvvetlerine vereceğiz, F16'lardan daha kuvvetli olacak. 2030-2032 yıllarında ayda 2 tane üretmeye devam edeceğiz." dedi. KAAN'ın çok başarılı bir proje olduğunu vurgulayan Kotil "En hızlı yapılan savaş uçağı, ilk uçuşunu gerçekleştirmiş bu klastaki dünyadaki en başarılı proje." ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TUSAŞ'ın geliştirdiği Türkiye'nin 5'inci nesil ilk uçağı "KAAN" gökyüzüyle buluştu. O anlar tüm dünyada yankı buldu. Peki, şimdi sıradaki hedef ne? CNN TÜRK Muhabiri Serdar Er, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil'e canlı yayında sordu...

  TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil'in açıklamasından satır başları şu şekilde;

  Bu son değil bir başlangıç. Türkiye 5. nesil uçak üreten 4. ülke konumunda. Dünyada en hızlı biten uçak projesi. KAAN'ın bütün alt sistemleri yerli, Türkiye'de yapıldı. 2028 yılında hava kuvvetleri envanterinde olacak. KAAN bir insan hikayesidir. Hedefte 7 uçağı daha bitirmek var. 

  Normalde 27 Aralık'ta uçar diye plan yapmıştık. nasip olmadı. Her gün her sabah ne durumdayız, problem çıkıyor düzeltiyoruz. Çarşamba günü yoldaydım. Arkadaşlar aradılar, bugün uçmak istiyoruz. Biz de uçaktan havada izledik onu. Airbus'la görüşmeye gitmiştim. İnşallah o da olacak. Bizim için çok hoş bir duygu, bunun sarhoşu olmayız. Gaza basıp prototip yapılıyor. Şu an elimizde bir tane var. 7 tane daha olacak. 2028'de hava kuvvetlerine vereceğiz, F16'lardan daha kuvvetli olacak. 2030-2032 yıllarında ayda 2 tane üretmeye devam edeceğiz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çin ve Ruslar'ın uçakları var ve satmıyorlar. ABD'lilerin F22'si var, o da kimseye satmıyor. F35 J20'nin altındaki uçak var. Bütün kuvvetler kullansın diye tasarlanmış bir uçak. Bizim uçağımız F22-F35 arasında.

  En hızlı yapılan savaş uçağı, ilk uçuşunu gerçekleştirmiş bu klastaki dünyadaki en başarılı proje.

  Hava kuvvetlerimiz çok köklü. Dünyada yeri bilinen hava kuvvetleri. Bizim milli muharip uçak projesi. İhtiyaç önden görünüyor. 10 yıl önceden plan başlar. SSB'nin projesi bu. Patron ve iş veriyor. Binali Yıldırım başbakanken İngilizlerle işbirliği yaptık. Dünyanın en iyi uçağı olacak.

  TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, CNN TÜRKte KAANı anlattı: 2028 yılında hava kuvvetleri envanterinde olacak

  KAAN bana sürpriz olmadı. Hürjet'teki başarıyı gözlerimle gördüm. Uçaklara bakarsanız aerodinamik tasarlanıyor. Beklentinin çok üstünde performans gösterdi Hürjet. TUSAŞ'ın çocukları çok iyi iş yapar dedim. KAAN'ın bu uçuşunu bekliyordum. KAAN zorun zoru. Alt sistemlerini yerli yaptırdık. Motoru dışarıdan, fırlatma koltuğu dışarıdan. Gerisi yerli. Allah bizi buraya kadar getirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  27 Aralık'a merkezinde 1500 mühendis kilitlenmişti. Yapısalcı, teknisyenler evlerine gitmediler. KAAN bir insan hikayesi. Zor bir proje. Türkiye kendini ispatladı. 25 tonla havaya kalktı, çok stabildi. Bu uçağın uçmaya devam etmesi, 7 uçağı bitirmek. Bütün alt sistemler Aselsan'dan gelecek. MİLGEM'den gelecek. İniş takımları gelecek. Irak savunma bakanı KAAN ne zaman uçacak dedi.

  Aktif olarak F16 var, Eurogfighter ve Rafael alabiliyorlar. F35'i dost ülkelere vereceklerini sanmıyorum. TUSAŞ çalışanı olarak amacımız bir an önce teslim etmek. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow