TYT ile alan 2 yıllık bölümler ve başarı sıralaması YÖK Atlas’ta!

TYT ile alan 2 yıllık bölümler ve başarı sıralaması YÖK Atlas’ta!

TYT ile alan 2 yıllık bölümler ve başarı sıralaması YÖK Atlas’ta!

Üniversite tercihleri önümüzdeki günlerde başlayacak. TYT puanı ile 2 yıllık bölümlere tercih yapmak isteyen öğrenciler YÖK Atlas’ta yer alan sıralandırmadan faydalanabilecek. Peki, 2 yıllık bölümler hangileri, bu bölümlerin başarı sıralaması ve taban puanları kaç? İşte YÖK Atlas’ta yer alan detaylar ve TYT puanı ile tercih yapacaklar için 2 yıllık bölümler…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çocuk gelişimi, adalet ve anestezi gibi bölümler 2 yıllık bölümlerde okumak isteyen kişilerin tercihleri arasında yer alıyor. ÖSYM geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada tercih işlemlerinin 23 Temmuz’da başlayacağını duyurmuştu. 29 Temmuz’a kadar devam edecek olan tercih süreci boyunca puanı yüksek olan adaylar 4 yıllık fakültelere buna nazaran daha düşük olan adaylar ise 2 yıllık üniversitelere girebilmek için tercih yapacak.

2 YILLIK BÖLÜMLER VE TABAN PUANLAR YÖK ATLAS ÜZERİNDEN ÖĞRENİLEBİLECEK

Üniversite tercihleri başlamadan önce adaylara yardımcı olmak için başlatılan YÖK Atlas uygulaması üzerinden öğrenciler TYT puanı ile alan bölümleri sorgulayabilecek. Yani 2 yıllık bölümlerin taban ve tavan puanlarına ulaşabilecek. Ayrıca bu bölümlere yerleşen kişilerin puan ağırlıklarına da ulaşılabilecek.

2 YILLIK BÖLÜMLER İÇİN TIKLAYINIZ...

ADALET BÖLÜMÜ NEDİR?

Adalet Önlisans Programı; hukukun temel kavramlarına ve hukuk metodolojisine ilişkin temel kavramlardan hareketle yalın hukuk sorunlarını çözebilen, demokrasi, laiklik, sosyal devlet ve hukukun üstünlüğü gibi vazgeçilmez ilkeleri benimsemiş, hukuk mesleğinin gerektirdiği dürüstlük, adalet ve etik anlayışın bilincinde, yaşam boyu ve kendi kendine öğrenme becerisini kazanmış adalet yardımcı hizmet personeli yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

ÇOCUK GELİŞİMİ BÖLÜMÜ NEDİR?

Çocuk Gelişimi Önlisans Programının amacı, 0-18 yaşlar arasındaki tipik ve atipik gelişim gösteren, korunmaya muhtaç, çalışan, mülteci, suçlu ve hastanede yatan çocukların zihinsel, dil, motor, sosyal, duygusal gelişimlerini ve öz bakım becerilerini değerlendirebilen, tüm gelişim ve beceri alanlarını destekleme konusunda çocuğa, aileye, eğitimciye ve topluma hizmet sunan insan kaynağı yetiştirmektir.

ANESTEZİ NEDİR?

Anestezi teknikerlerinin görevi, sağlık sektöründeki anestezi uygulamalarında yetkili anesteziste yardımcı olmak, hasta hazırlığında yer almak ve uygulama süresince hastanın en yakınında yani ameliyathanede yer almaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Her türlü ameliyatta hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygular. Anestezide kullanılacak tüm cihaz ve ekipmanı kontrol eder ve anestezi uygulamasına hazırlar.

Merkezi gaz kaynaklarının bağlantılarının doğru olup olmadığını, oksijen, azot protoksit, tüplerinin doluluğunu ve bağlantılarını kontrol eder. Uygulanacak anestezi yöntemine göre gerekli ilaç ve malzemeleri hazırlar.