TYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS 2019 - Üniversite sınavı sonuç tarihi

TYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS 2019 - Üniversite sınavı sonuç tarihi

TYT 2019 (Temel Yeterlilik Testi) saat 10.15’te başladı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS’nin ilk aşaması olan ve Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri testlerinden oluşan TYT 2 saat 15 dakika sürdü. Sınavın ardından öğrencilerin sonuçların açıklanacağı tarihe kilitlendi. Peki, TYT sonuçları yani YKS 2019 (Üniversite sınavı) sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, üniversite sınavı sonuç tarihi…

TYT heyecanı sona erdi.  Sınavın başlamasıyla birlikte öğrenciler içeride hayalindeki üniversiteye girmek için ter dökerken veliler ise dışarıda bekleyişe geçti. Nihayet 135 dakika süren sınav saat 12.30'da sona erdi. Sınavın ardından en çok merak edilenler arasında ise TYT sonuçlarının açıklanacağı tarih var. Peki, üniversite sınavı YKS’nin ilk aşamasını oluşturan TYT 2019 sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte TYT sonuçlarının açıklanacağı tarih...


TYT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


Temel Yetenek Testi (TYT)  bilindiği üzere üniversite sınavının ilk aşamasını oluşturuyor. Geçtiğimiz yıl ilki yapılan YKS’nin ilk aşamasını oluşturan TYT başvuruları 12 Şubat tarihinde başlayıp 6 Mart tarihinde sona erdi. Başvuruların sona ermesinin ardından öğrenci ve velilerin nefeslerini tutarak beklediği gün geldi. Bugün saat 10.15’te heyecanla beklenen sınav başladı.


Sınavın sona ermesiyle birlikte gözler sonuçlara çevrilecek. Hemen belirtelim ki üniversite sınavı sonuçlarının ne zamana açıklanacağı ÖSYM tarafından yayınlanan YKS kılavuzunda yer aldı. Kılavuzdaki bilgiye göre YKS sonuçları ve dolayısıyla TYT 2019 sonuçları sınavdan 33 gün sonra 18 Temmuz’da ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sayfası ÖSYÖ AİS üzerinden yayınlanacak.


Öğrenciler ÖSYM AİS üzerinden veya ÖSYM sonuç sayfası üzerinden TC Kimlik no ve ÖSYM şifreleri üzerinden TYT sonuçlarına ulaşabilecekler. ÖSYM sistemine e-Devlet uzantısıyla girenler ise e-Devlet şifreleri ile syfalara erişim sağlayabilecekler. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS