Üç Aylar başlıyor! Peki, Regaib Kandili ne zaman? İşte cevabı

Üç Aylar başlıyor! Peki, Regaib Kandili ne zaman? İşte cevabı

Üç Ayların (Sırasıyla Recep Ayı, Şaban Ayı ve Ramazan Ayı) yaklaşması ile birlikte, üç ayların habercisi olan Regaib Kandili en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Peki; Regaib Kandili ne zaman ve hangi gün idrak edilecek? Üç Aylar ne zaman başlayacak? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvime göre Regaib Kandili günü…

Üç Aylar yaklaşıyor... İslam Dünyasında, Hicri Recep, Şaban ve Ramazan Ayları Üç Aylar olarak adlandırılıyor. Ramazan Ayı’nın da yer aldığı bu üç ay, İslam Dünyasında ibadetlerle geçiriliyor. Üç aylar içerisinde ilk kutlanılan kandil olan Regaib Kandili’nin ne zaman başlayacağı ise merak konusu haline geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvimde üç ayarın başlama tarihi ve Regaib Kandili’nin günü yer alıyor. İşte merak edilen tarihler…

Regaib Kandili: 7 Mart’ı 8 Mart’a bağlayan gece

Üç Ayların başlangıcı: 8 Mart

ÜÇ AYLARIN ÖNEMİ

Üç Aylar kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Mübarek Üç aylar Rahmet dalgalarının coştuğu manevi huzur ve sükunun kalplere indiği, ilahi rahmetin taştığı aylardır.

Bu aylar girince, müminlerin kalplerini manevi bir hava kaplar, ruhları şenlenir. Bu mübarek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Cenab-ı Hakk’ın Rahmeti ve huzuru bu gecelerde müminler üzerine yağmur gibi yağar.

Üç Aylar girdiği zaman Hz. Peygamber (S.A.V.) şöyle dua ederdi; “ Ey Allah’ım; Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramazana kavuştur.”

Hz.Peygamber (S.A.V.); başka bir hadis-i şeriflerinde ise;” Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazanda ümmetimin ayıdır.” Buyurarak bu ayların manevi feyzine işaret buyurmuşlardır.

Ülkemizde de asırlardır bir “Üç Aylar” geleneği oluşmuş; Ramazana hazırlık Recep ayının gelmesiyle başlar hale gelmiştir.

Üç Aylar mübarek gecelerle doludur. Recep ayının ilk Cuma gecesi, Regaib gecesi, yirmiyedinci gecesi Mirac Gecesidir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS