Üç aylar ne zaman başlıyor, Regaib Kandili ne zaman? İşte cevabı

Üç aylar ne zaman başlıyor, Regaib Kandili ne zaman? İşte cevabı

Üç aylar yaklaştı. İslam dünyasında dua ve ibadetlerle geçirilen üç aylar, Regaib Kandili ile birlikte başlayacak. Peki; Regaib Kandili ne zaman? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilan edilen tarihler...

Üç aylar başlıyor. Hicri olarak art arda denk gelen Recep, Şaban ve Ramazan ayları İslam Dünyası’nda üç aylar olarak adlandırılmaktadır. Büyük öneme sahip birbirini takip eden bu 3 ayda eller gök yüzüne çevrilip inanalar Allah’a niyazda bulunuyorlar. Peki; Recep Ayı ne zaman başlıyor? Üç aylar ne zaman başlıyor? Üç ayların ilk ayı olan Recep ayı yani üç aylar Regaib kandili ile başlamaktadır. İşte üç ayların ve Regaib kandilinin başlama tarihi...

Regaib Kandili: 7 Mart’ı 8 Mart’a bağlayan gece

Üç Ayların başlangıcı: 8 Mart

ÜÇ AYLARIN ÖNEMİ

Üç Aylar kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Mübarek Üç aylar Rahmet dalgalarının coştuğu manevi huzur ve sükunun kalplere indiği, ilahi rahmetin taştığı aylardır.

Bu aylar girince, müminlerin kalplerini manevi bir hava kaplar, ruhları şenlenir. Bu mübarek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Cenab-ı Hakk’ın Rahmeti ve huzuru bu gecelerde müminler üzerine yağmur gibi yağar.

Üç Aylar girdiği zaman Hz. Peygamber (S.A.V.) şöyle dua ederdi; “ Ey Allah’ım; Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramazana kavuştur.”

Hz.Peygamber (S.A.V.); başka bir hadis-i şeriflerinde ise;” Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazanda ümmetimin ayıdır.” Buyurarak bu ayların manevi feyzine işaret buyurmuşlardır.

Ülkemizde de asırlardır bir “Üç Aylar” geleneği oluşmuş; Ramazana hazırlık Recep ayının gelmesiyle başlar hale gelmiştir.

Üç Aylar mübarek gecelerle doludur. Recep ayının ilk Cuma gecesi, Regaib gecesi, yirmiyedinci gecesi Mirac Gecesidir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS