Son Dakika

Üç ayların faziletleri nelerdir? Üç aylar neden önemli?

A A

14.02.2021 - 12:01 Son Güncelleme:

Üç ayların önemi 2021 yılında idrak edilmesine çok az bir süre kala birçok kişi tarafından merak konusu oldu. Üç ayların faziletleri mübarek aylar boyunca ibadet etmek isteyen kişiler tarafından uygulanacak. İşte üç ayların önemi ve faziletleri…

Üç ayların faziletleri nelerdir? Üç aylar neden önemli?

İslam alemi için oldukça önemli bir dönem olan üç aylar adını Receb, Şaban ve Ramazan olan aylardan alıyor. Peş peşe sıralanan bu aylar nedeniyle mübarek aylara üç aylar ismi veriliyor.

ÜÇ AYLARIN ÖNEMİ NEDİR?

Mübarek üç aylar Receb, Şaban ve Ramazan aylarını içerirler. Receb ayı başlangıcı aynı zamanda üç ayların başlangıcı olarak kabul edilir. Üç aylar içerisinde Regaib Kandili, Mirac Kandili ve Berat Kandili’ni bulundurur. Aynı zamanda Ramazan ayı ile birlikte oruç ibadeti başlar ve sonunda Ramazan Bayramı kutlanır.

Bu sebeple hem kandiller, hem de Ramazan habercisi olmasıyla birlikte üç aylar İslam alemi için büyük öneme sahiptir.

ÜÇ AYLARIN FAZİLETLERİ

Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185). Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak Ramazan’ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79). Bu itibarla, Recep ve Şaban aylarının aralıksız olarak oruçlu geçirilmesinin dinî bir dayanağı yoktur. Kişi, sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde bu aylarda dilediği kadar nafile oruç tutabilir.

ÜÇ AYLAR İÇERİSİNDE YER ALAN KANDİL TARİHLERİ

Bu yıl idrak edilecek kandil tarihleri şu şekilde:

18 Şubat 2021 Regaib Kandili

10 Mart 2021 Mirac Kandili

27 Mart 2021 Berat Kandili