hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ulaştırma Bakanlığı uyardı: Twitter'a sorumluluk hatırlatması

  KAYNAK DHA

  Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter Küresel Hükümet İlişkileri Başkanı John Hughes ve Twitter'ın Türkiye'den Sorumlu Kamu Politikaları Direktörü Ronan Costello ile bir toplantı gerçekleştirdi. Twitter tarafından yapılan geri bildirimde, "Dezenformasyonla mücadelede iş birliği içinde olacağız" denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan, Twitter Küresel Hükümet İlişkileri Başkanı Hughes ve Twitter'ın Türkiye'den Sorumlu Kamu Politikaları Direktörü Costello ile videokonferans yöntemiyle toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, Twitter üzerinden yürütülen dezenformasyonların yanı sıra gerçek dışı ihbarlar, sahte yardım kampanyaları ile sahte hesap ve yalan paylaşımlara karşı atılabilecek adımlar ele alındı. Toplantıda, toplumu panik ve kaosa sevk edebilecek dezenformasyonlara karşı Twitter’ın sorumluluklarına da işaret edildi.

  Toplantıda ayrıca Türkiye tarafından Twitter yönetimine, sosyal medyadaki dezenformasyonların önlenmesi için aktif iş birliği başta olmak üzere 'İnternet Ortamında İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun' kapsamındaki yükümlülükleri hatırlatıldı.

  Ulaştırma Bakanlığı uyardı: Twittera sorumluluk hatırlatması

  TWITTER'DAN TÜRKİYE'YE TAAHHÜT

  Twitter tarafından yapılan açıklamada, "Dezenformasyonla mücadelede iş birliği içinde olacağız" denildi. 

  Twitter dezenformasyonla mücadele etme, gerçek dışı ihbar ve yalan haberleri önleme, sahte hesaplar hakkında hızlı işlem yapma noktasında Türkiye ile tam işbirliği içerisinde olmayı kabul etti. Twitter, 5651 sayılı yasa kapsamında kişi haklarını ihlal eden, kamu düzenini bozan, can ve mal emniyetini tehlikeye atan paylaşımlara karşı atılacak adımlar konusunda daha fazla hassasiyet göstereceğini ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN Türk İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, Twitter yetkililerin Türkiye ile tam iş birliği içerisinde olacağını diyerek, "Twitter Türkiye'ye dezenformasyonla mücadelede yanıt veriyor. Bakan Yardımcısı Twitter'a Türkiye'nin taleplerini iletti ve Twitter da 'Sizinle ortak hareket edeceğiz' dedi." ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow