Umman nerede? Milyonlarca karınca Umman sokaklarında!

Umman nerede? Milyonlarca karınca Umman sokaklarında!

Corona virüsü ve çekirge istilası paniği sürerken bu kez Umman’da ortaya çıkan karınca istilası paniğe neden oldu. Dünya genelinde peş peşe yaşanan olaylar birçok ülkeyi önlem almaya itti. Peki, tam olarak Umman nerede, karınca istilası ne durumda?

Dünya corona virüsü ve çekirge istilası ile mücadele ederken bir kötü haber de Umman’dan geldi. Umman’da yaşanan karınca istilası bölgede paniğe neden oldu. Peki, Umman nerede, hangi bölgede yer alıyor?


UMMAN NEREDE?


Resmi adı Umman Sultanlığı olan Umman, Arap Yarımadası’nın güneydoğusu kıyısında yer alıyor. BAE, Suudi Arabistan ve Yemen ile sınır komşusu olan Umman, Hint Okyanusu ve Basra Körfezi ile çevrili.


Ortalama nüfusu 2.650.000 kişi olan Umman'da nüfusun çoğunluğu Ummanlı olup 600.000'lik kesim Pakistan, Hindistan, Bangladeş gibi Güneydoğu Asya ülkelerinden çalışmaya gelmiş göçmenlerden oluşmaktadır. Okur yazarlık oranının düşük olduğu ülkede Arapça kullanılmaktadır.


KARINCA İSTİLASI KIYAMET ALAMETİ Mİ?


Suudi Arabistan'la 676 km, Birleşik Arap Emirlikleri 410 km ve Yemen'le 288 km boyunca sınırı bulunan ülke Orta doğu topraklarına yerleşmiştir. Kıyıda sıcak ve nemli, iç kısımlarda sıcak ve kuru iklim görülür .Arazisi Orta çöl ovası, kuzey ve güneyde engebeli dağlık bölgeden oluşur. En yüksek noktası 2,980 m ile Jabal Shamstır. Petrol, Bakır, asbest, mermer, kireçtaşı, krom, alçıtaşı, doğal gaz ülkedeki başlıca doğal zenginliklerdir.


ÇEKİRGE İSTİLASI SON DURUM 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS