Umut Yolculuğu faciaya dönecekti...

Umut Yolculuğu faciaya dönecekti...

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nden Yunanistan'ın İstanköy Adası'na geçmeye çalışan üç ayrı bottaki 35 kişi, belli aralıklarla Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Yakalanan botların birinde, aralarında altı aylık İsmihan Mensur isimli bebeğin de bulunduğu 16 göçmen, yaklaşık dört saat sürüklendiği ortaya çıktı.


İki ay önce Şam'dan önce Hatay'a sonra İstanbul'a üç gün önce de Bodrum'a gelen yedisi çocuk üçü kadın 16 kişilik Suriyeli grup, bugün saat 00.30 sıralarında, iki metrelik lastik bota binerek denize açıldı. Grup, yasa dışı yollarla Yunanistan'ın İstanköy Adası'na doğru yola çıktı.


Suriyeli grubun içinde bulunduğu lastik botun motoru, Akyarlar Aspat Mevkii'nden ayrıldıktan kısa bir süre sonra bozuldu. Denizin ortasında kalan ve rüzgarın etkisiyle açık denize sürüklenen botu, dört saat sonra devriye görevini yürüten Sahil Güvenlik ekipleri fark etti. 


Çocuklar içinde adının İsmihan Mesur olduğu öğrenilen bir bebeğin her şeyden habersiz derin uykuda olduğu görüldü. Kurtarılan kaçakları karaya çıkarmak için yola çıkan ekipler, bu kez içinde altı Suriyeli gencin bulunduğu lastik botu gördü. Bu grubu da Sahil Güvenlik Botuna alan ekipler, kaçakları Akyarlar Limanı'na getirdi. 


"AVRUPA AVRUPA"


Grup içinde özellikle genç olanların şakalaştığı, sık sık "Avrupa, Avrupa" diye tezahürat yaptığı görüldü. Kurtarılan grup içindekilerden 25 yaşındaki Sadık Korkut, "On kere yakalansak da, batsak da, çıksak da, Avrupa'ya gideceğiz. Ne güzel bota binmiş gidiyorduk. Askerler bizi yakaladı. Olsun yine bu yolculuktan dönmeyeceğiz" dedi.


Öte yandan; Turgutreis yakınlarından denize açılan içinde 13 Pakistanlı kaçağın bulunduğu bir başka bot da Hüseyin Burnu açıklarında Sahil Güvenlik ekiplerince durduruldu. Sahil Güvenlik botuna binmemek için yaklaşık yarım saat direndikleri öğrenilen grubun, kürek çekerek yol almaya çalıştığı kaydedildi. Son bottakilerle birlikte yakalanan toplam 35 kaçak, Akyarlar Jandarma Karakolu'na teslim edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS