Üniversite yerleştirme sorgulama | ÖSYM YKS tercih sonuçları 2018 verileri

Üniversite yerleştirme sorgulama | ÖSYM YKS tercih sonuçları 2018 verileri

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) YKS'nın sayısal verilerini açıklarken YKS tercih sonuçları, giriş sayfasından sorgulaması devam ediliyor. Üniversite yerleştirme başvuruları 7 Ağustos'ta başladı, 14 Ağustos 2018 tarihinde sona erdi. ÖSYM eski Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, beklenen haberin 31 Ağustos 2018 tarihinde önceden açıklanacağını bildirdi. KPSS sonuçları ile üniversite yerleştirme aynı gün açıklanmaması için kurum 29 Ağustos'ta KPSS lisans sonuçlarının yayınlandığını duyurdu. İşte tercih başvuruları sorgulama linki.

YKS (Yükseköğretim Kurumu Sınavı) tercih sonuçları, 31 Ağustos'ta gece saatlerinde ÖSYM giriş sayfasında yayınlandığı duyuruldu. 31 Temmuz 2018 tarihinde sınav sonuçları açıklandıktan bir hafta sonra tercih başvuruları başladı. Başvurular 14 Ağustos 2018 tarihinde sona erdi. Sınav merkezi sınav sonuçlarının tarihlerini açıklarken, yerleştirme-tercih sonuçlarına dair resmi açıklama yapmıyor. Tercih başvurularının sona ermesinden 15 gün sonra kurum resmi açıklamayı yaptı, heyecanla beklenen tercih sonuçlarını açıkladı.

KPSS lisans sonuçları, ÖSYM sınav takvimi içerisinde 29 Ağustos 2018 tarihinde açıklandı. ÖSYM'nin eski başkanlarından Prof. Dr. Mahmut Özer, üniversite tercihlerinin 31 Ağustos'ta açıklanacağını önceden söyledi. Sınav merkezi, YKS sonuçları gece yarısı açıklanırken, sınav merkezi tercihlere dair sonuçları da gece yarısı açıklaması dikkat çekti.

ÖSYM YERLEŞTİRME SONUÇLARI SORGULAMA SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YKS SAYISAL VERİLERİ (BOŞ KONTENJAN LİSTESİ)

ÜNİVERSİTE KAYITLARI: 2018 KYK YURT-BURS BAŞVURULARI

 TYT-AYT-YDT SINAV SONUÇLARI RESMİ VERİLER

TYT sınavına 2 milyon 381 bin 412 kişi başvururken, sınavı geçerli olan kişi sayısı 2 milyon 260 bin 273 kişi olarak açıklandı. AYT sınavına 2 milyon 19 bin 564 kişi başvururken, sınavı geçerli olan kişi sayısı 1 milyon 877 bin 568 kişi olarak açıklandı. YDT sınavına 131 bin 423 kişi başvururken, sınavı geçerli olan kişi sayısı 109 bin 593 kişi olarak açıklandı.

ÜNİVERSİTE BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Tercih sonuçlarının açıklanmasından sonra üniversite kayıtları ne zaman, hangi tarihte yapılacak sorusunu soranlar için resmi açıklama yapıldı. Buna göre kayıtlar 3 Eylül 2018 tarihinde başlıyor, 7 Eylül 2018 tarihinde sona eriyor.

2018 ÜNİVERSİTE EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ

Tercihlerin açıklanmasından sonra kayıt işlemleri başlarken 2018 yılında üniversiteler ne zaman açılacak, sorusunu soranlar için YÖK’ten gelen açıklamaya göre resmi açılış tarihi 24 Eylül 2018. Üniversiteler bir hafta önceden veya bir hafta sonrasından eğitim-öğretim dönemini başlatıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS