Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK’ten üniversitelerde yüz yüze eğitim açıklaması

Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK’ten üniversitelerde yüz yüze eğitim açıklaması

Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK’ten üniversitelerde yüz yüze eğitim açıklaması

Üniversitelerde yüz yüze eğitim için YÖK, Sağlık Bakanlığı’na aşılama talebi yazısı gönderdi. Yazıda üniversitelerin de aşılama gruplarına dahil edilmesi talep edildi. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak, yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Üniversitelerde uzun süredir devam eden uzaktan eğitimin yüz yüze eğitime geri dönebilmesi amacıyla YÖK, Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçti. Aşılama gruplarına üniversitelerin de dahil edilmesinin talebinin iletildiği yazıda akademik ve idari kadroda yer alan personellerle örgün öğretimde okuyan öğrencilerin eylül ayına kadar aşılanmaları istendi.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK, YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLAYACAK?

Sağlık Bakanlığı’nın talebi uygun görmesi ve aşılama çalışmalarına üniversiteleri de dahil etmesi durumunda eylül ayında üniversitelerde yüz yüze eğitimin yeniden başlayacağı tahmin ediliyor. Konuya ilişkin değerlendirmelerin önümüzdeki günlerde tamamlanması ve Bakanlık tarafından YÖK’e yanıt verilmesi bekleniyor.

YÖK BAŞKANI YEKTA SARAÇ’DAN AÇIKLAMA

YÖK Başkanı Saraç Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

''Sayın Cumhurbaşkanımızın yönetiminde ülkemizde yürütülen yeni tip Küresel Covid-19 Salgını ile mücadelede başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere ilgili kurumların ve sağlık çalışanlarının fedakarca gayretleriyle başarılar elde edilmektedir.

Özellikle hızla yürütülen aşılama faaliyet ile salgına yönelik ülkemizde çok önemli bir mesafe katedilmiştir. Topyekün normalleşme sürecine geçilmesinin ancak aşılamanın yaygınlaşmasıyla mümkün olacağına inanmaktayız.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığına yazı göndererek üniversitelerimizde yüz yüze eğitimin başlatılabilmesi için "akademik ve idari kadrolardaki personel" ile "örgün öğretimde okuyan öğrencilerin" 2021 Eylül ayına kadar aşılanmalarının tamamlanmasını talep ettik.

Sevgili öğrencilerimiz,

Ülkemizi de etkisi altına alan küresel salgın sürecinde ayrı kalmak zorunda kaldığınız okulunuzu, hocalarınızı ve arkadaşlarınızı çok özlediğinizin farkındayız.

Yeni YÖK olarak, sizlerin sağlığını her zaman olduğu gibi ön planda tutarak, yüz yüze eğitime geçiş için gerekli girişimlerde bulunacağız... ''