Üniversiteyi 'kazanma garantisi' veren 'sınav jokeri çetesi' çökertildi

Üniversiteyi 'kazanma garantisi' veren 'sınav jokeri çetesi' çökertildi

Başkalarının yerine "kazanma garantisi" ile giren "Sınav Jokeri" adlı çeteye Balıkesir'de operasyon düzenlendi; gözaltına alınan 13 şüpheliden 21'i tutuklandı. "Sınav jokeri" çetesi, zeki ve başarılı öğrencileri parayla ikna ederek, müşterilerinin yerine sınava sokuyor ve arzuladıkları bölümlere girmelerini sağlıyorlardı.

Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Müdürlüğü ekipleri, üyelerinin kendilerini "sınav jokeri" diye adlandırdığı çeteyi çökertti.

Adaylara "kazanma garantisi" veren çete üyeleri, polis ekiplerince teknik takibe alındı. Çete üyelerinin, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ile Balıkesir Üniversitesi'nde öğrenim gören zeki öğrencileri tespit edip, başkalarının yerine sınavlara girmeleri girmeleri için yüksek miktarda para teklifiyle ikna ettiği belirlendi.

İkna edilen öğrencilerin, toplu olarak Şanlıurfa'ya götürüldüğü saptandı. Şanlıurfa'daki etüt merkezinin yöneticisinin, seçilmiş öğrenciler için yerine sınava girecekleri kişinin bilgilerinden oluşan sahte kimlikleri hazırladığı belirlendi.

Zeki öğrencilerin, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ile Balıkesir Üniversitesi'nde yaz okuluna kalanların yerine sınava girdiği saptandı. Elde edilen bilgiler doğrultusunda polis ekiplerince düzenlenen raporlar, Kütahya ve Şanlıurfa emniyet müdürlüklerine gönderildi. Paylaşımın ardından Kütahya'da 5, Şanlıurfa'da ise 16 şüpheli gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 21 kişiden 13'ü, tutuklanırken, 8'i ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS