Ünlü profesör Türklerin 'Mutluluk Raporu' skorunu yorumladı

Ünlü profesör Türklerin 'Mutluluk Raporu' skorunu yorumladı

Ünlü profesör Türklerin 'Mutluluk Raporu' skorunu yorumladı

Türkiye, Birleşmiş Milletler’in yayımladığı “Dünya Mutluluk Raporu”na göre, 155 ülke arasında 69’uncu sırada. Bu skoru değerlendiren ünlü mutluluk araştırmacısı Prof. Dr. John Helliwell, Türkiye'de fedakarlık, güven ve hayatımıza dair kararları alabilme özgürlüğümüzün kötü düzeyde olduğunu işaret ederek, "İnsanların birbirlerine güveni azalıyor, sosyal bağlar zayıflıyor, çoğunluğun içinde kayboluyorsunuz" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye, Birleşmiş Milletler’in yayımladığı “Dünya Mutluluk Raporu”na göre, 155 ülke arasında 69’uncu sırada yer aldı. Dünyaca ünlü ekonomist ve mutluluk araştırmacısı Prof. Dr. John Helliwell, bu tablonun detaylarını yorumladı. Habertürk'ten Nalan Koçak'ın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Helliwell, mutlu bir toplumun sırrını şu 7 faktörle açıkladı: Gayrisafi milli hasıla, sağlıklı yaşam süresi, sosyal destek (yani başınız derde girdiğinde güvenebileceğiniz birinin olması), güven, hayatınıza dair kararları alabilme özgürlüğü ve toplumsal fedakârlık. Bir de bireylerin hayat amacının olması.

Doğan Cüceloğlu evlilikte sürdürülebilir mutluluğun sırrını paylaştı

Helliwell, "Türkiye mutlulukta 155 ülke arasında 69’uncu sırada. Mutluluk karnemizi değerlendirir misiniz?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Gayrisafi milli hasıla, sosyal destek gibi konularda iyisiniz. Ancak fedakârlık, güven ve karar özgürlüğü konusunda skorunuz kötü. Bunun nedeni şehir yaşamı olabilir. Pek çok kişi küçük kasabalardan şehirlere gittiğinde memnuniyetsizlik yaşıyor. Çünkü insanların birbirlerine güveni azalıyor, sosyal bağlar zayıflıyor, çoğunluğun içinde kayboluyorsunuz."

TÜİK'ten mutluluk araştırması

Fedakarlık için ortak sosyal alanlar yaratma ve işbirliğini geliştirmek gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Helliwell, Dünya Mutluluk Raporu'na göre Türkiye'nin son 3 senede mutluluk değerlerinin düştüğünü belirterek, "mutluluk reçetesi" olarak şunları sıraladı: "Sıkı aile ve dostluk bağları; eşinizin en yakın arkadaşınız olması; temel inanç sistemi; insanlara güven; biraz para (Çok olmasına gerek yok); mutluluğu ödül olarak görmek; kilit soru: Başkasını nasıl mutlu ederim?"

TÜİK'ten mutluluk araştırması: Türkiye mutlu ve umutlu!

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İnsanların mutluluğu için devlete düşen rolü de "vatandaşlara yardımcı olmak" ve "yolsuzlukla mücadele" olarak tanımlayan Helliwell, "Halk arasında güveni tesis etmelisiniz. Hükümetle vatandaş birbirine inanmalı" dedi.

Fırsat eşitliğinin önemine de vurgu yapan mutluluk araştırmacısı Prof. Dr. John Helliwell, "Türkiye gibi ülkelerde hızlı kalkınma sürecinde fırsat eşitsizliği artabiliyor. Pek çok düşük gelirli insan geride kalabiliyor. Gelirin eşit dağıtılması çok önemli. Yoksul mahallelerde yaşayanlar da kendini güvende hissetmeli, sokakta gülümseyen insanlar görebilmeli. Toplumun bir kesimi sosyal statüsü nedeniyle devlet tarafından kayırılmamalı" diye konuştu.