Ünlü tavuk üreticisinden İpek Hanım'ın çiftliğine tazminat davası

Ünlü tavuk üreticisinden İpek Hanım'ın çiftliğine tazminat davası

Ünlü tavuk üreticisinden İpek Hanım'ın çiftliğine tazminat davası

Doğal gıda üreticisi Pınar Kaftancıoğlu endüstriyel tavuk ile ilgili sözleri nedeniyle davalık oldu. Tavuk üreticisi Şenpiliç Gıda Sanayii Yönetim Kurulu Başkanı İpek Üstündağ, Kaftancıoğlu'na 5 bin TL değerinde manevi tazminat davası açtı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İpek Hanım'ın Çiftliği adıyla tanınan doğal gıda üreticisi Pınar Kaftancıoğlu'nun gönderdiği toplu maillerdeki sözleri davalık oldu. Aydın Nazilli'de çiftlik işleten ve tarım yapan Kaftancıoğlu, hazırladığı gıda ürünlerini, internetten aldığı siparişlerle müşterilerine ulaştırıyor. Her hafta da isteyenlere çiftlikten ve ürünlerden haber veren toplu bir mail gönderiyor. Ancak Şenpiliç Gıda Sanayii Yönetim Kurulu Başkanı İpek Üstündağ, bu maillerde tavukçuluk sektörü hakkında yapılan yorumlarla kişilik haklarının onarılmaz derecede tahrip olduğu gerekçesiyle Kaftancıoğlu'na 5 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı.

"İrinli bir işten para kazanmaktansa..."

Dava dilekçesinde Kaftancıoğlu'nun "kendisi ve ailesi dışındaki tüm insanların sağlığını tehdit eden ürünleri ürettiği" algısını oluşturduğunu söyledi. Dilekçede Kaftancıoğlu'nun mailinde geçen "irinli bir işten para kazanmaktansa oturup taş yemek lazım" ve "çocuklara miras olarak onurlu bir isim bırakmak lazım" ifadelerine yer verildiği belirtilerek "Davalı aslında sadece insanlarda korku ve dehşet yaratarak kendi ürünlerini satma derdindedir" denildi.

Bu sözlerin sadece İpek Üstündağ değil, Türkiye'de piliç eti sektöründe faaliyet gösteren ve Besd-Bir (Beyaz Et Sanayicileri Derneği) üyesi 31 şirketin yöneticilerinin de hedef alındığı ifade edildi.

Greenpeace aktivistlerine 'tavuk' davası

Nerden biliyor?

Ayrıca dava dilekçesinde Kaftancıoğlu'nun, elinde bilimsel bir dayanak olmadan büyük firmaların ürünlerini kötülediği belirtilerek "Davalı yapmaya çalıştığı bu kötülemeden sonra gerek mücekkilin gerekse benzer şirket sahiplerinin ürettikleri piliç eti ve ürünlerini kendi çocuklarına yedirmediklerini, buzdolaplarının raflarına dahi değdirmediklerini iddia etmektedir. Davalı bunu nereden bilmektedir?" diye soruldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Düşen satışlar" savunması

Kaftancıoğlu'nun avukatı Özlem Bakırcı ise, davanın tavuk ve yumurta satışlarında artık halkın daha bilinçli davranarak seçici olmasından kaynaklı düşen satışlarla paralel açıldığına yönelik bir savunma yapacaklarını söyledi. 

Greenpeace'e de dava açılmıştı

Endüstriyel tavukçuluk sektöründeki şirketlerin üretim koşullarının sağlıksız olduğu iddiasıyla kampanya düzenleyen sivil toplum kuruluşu Greenpeace üyelerine de "Haksız rekabet" suçundan dava açıldı. Greenpeace üyeleri Mayıs 2016'da bir rapor yayınlayarak kampanya başlattı. İnternet sitesi üzerinden başlatılan kampanyada, sektörün önde gelen 7 büyük firmasının logoları ve isimleri de kullanıldı. O firmalardan biri 7 firmadan sadece kendilerinin marka ve logosunun kullanılarak, şirketin marka değerini ve ticari itibarını zedelediği iddiasıyla şikayetçi oldu. Savcılık, 4 kişi hakkında, "haksız rekabet fiilini işlemek" suçundan, iki yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.