UYAP nedir, nasıl giriş yapılır? UYAP duruşma tarihi nasıl öğrenilir?

UYAP nedir, nasıl giriş yapılır? UYAP duruşma tarihi nasıl öğrenilir?

UYAP nedir, nasıl giriş yapılır? UYAP duruşma tarihi nasıl öğrenilir?

Corona virüsü tedbirleri nedeniyle acil işler dışında bütün duruşmalar ertelenecek. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül covid-19 önlemleri kapsamında yeni dava açma, icra takibi ve duruşma tarihi öğrenme gibi işlemlerin UYAP üzerinden gerçekleştirilebileceğini belirtti. Peki, UYAP nedir, nasıl giriş yapılır?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

UYAP, corona virüsü tedbirleri kapsamında alınan kararlar nedeniyle bir süreliğine vatandaşların hukuki hizmet alabilecekleri bilişim ağı olacak. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Bakanlık bünyesinde alınan tedbirleri kısa süre önce açıklamıştı. Bu bağlamda UYAP üzerinden yeni dava açma, icra takibi ve ertelenen duruşma tarihi gibi işlemler yapılabilecek.

UYAP NEDİR?

Kısaca UYAP olarak adlandırılan sistem Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olarak biliniyor. UYAP Bilişim Sistemi 2000 yılında iki aşamalı olarak başlatılmış bir proje olup, 2001 yılında Adalet Bakanlığı Merkez Birimlerinin otomasyonunu sağlayan UYAP I projesi tamamlanmış, 2005 yılında adli ve idari yargı birimleri, adli tıplar, ceza tevkif evlerinin otomasyonunu kapsayan UYAP II tamamlanarak faaliyete geçirilmiştir. Yargıtay’da UYAP yazılımlarını kendisine uyarlayarak UYAP Bilişim Sistemi içerisinde yer almıştır.

ADALET BAKANI GÜL'ÜN AÇIKLAMASI İÇİN TIKLAYINIZ...

Bugün itibariyle UYAP ülkemizde yargı birimlerinin yaklaşık % 100’ünde işletimde olup, her türlü yargısal ve idari faaliyetler bu sistemle elektronik ortamda yürütülmektedir.

UYAP GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

Vatandaşların dosya sorgulama, hukuk davaları açma, evrak doğrulama, duruşma takibi ve safahat sorgulama gibi işlemleri gerçekleştirebildiği Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi için vatandaş girişi e-devlet şifresi, mobil imza ve e-imza ile gerçekleştirilebiliyor.

UYAP VATANDAŞ GİRİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ...

UYAP’ta vatandaşların yargıya daha hızlı erişmeleri, yargı hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmaları hedefiyle Vatandaş Bilgi Sistemi geliştirilmiştir. Vatandaşların internet üzerinden e-Devlet şifresi,e-imza, mobil imza ve e-devlet üzerinden dört seçenekle UYAP Vatandaş Portalına bağlanarak; Türkiye genelindeki tüm davalarına ait bilgileri takip edebilmektedirler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

E DEVLET ÜZERİNDEN GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ...

Vatandaşlar; https://vatandas.uyap.gov.tr/index.html adresinden; E-imza ya da mobil imzası olmayan Vatandaşlar ise, UYAP Vatandaş Portalı üzerinden sadece e-Devlet şifresini kullanarak UYAP kapsamında adli ve idari yargı birimlerinde görülmekte olan dava dosyalarının belli başlı safahat bilgilerini (dava konusunu, değerini, taraflarını, aşamasını, duruşma günlerini, dosyanın Yargıtay’dan dönüp dönmediğini,… gibi) bilgileri görebilmektedirler.

UYAP DURUŞMA TARİHİ ÖĞRENME

e-devlet şifresi aracılığıyla UYAP sistemine giriş yapabilir ya da e-devlet’e normal giriş yaparak arama butonuna “uyap” yazabilirsiniz. Karşınıza çıkan hizmetler arasından “duruşma sorgulama” seçeneğine tıklayarak duruşma tarihinizi öğrenebilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı