Veli Saçılık'ın 70 yaşındaki annesine soruşturma

Veli Saçılık'ın 70 yaşındaki annesine soruşturma

Veli Saçılık'ın 70 yaşındaki annesine soruşturma

KHK ile mesleğinden ihraç edilen ve ‘İşimi geri istiyorum’ eylemi yapan Veli Saçılık’ın annesi Kezban Saçılık hakkında ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten soruşturma açıldıç

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Veli ve Kezban Saçılık’ın ismini kamuoyu, 2000’de Burdur cezaevi’ne yapılan operasyonda duydu. Saçılık’ın kolu cezaevine yapılan operasyonda duvarı yıkan dozer kepçesinin darbesiyle koptu. Kezban Saçılık o dönemde oğlunun akıbetini sormak için geldiği cezaevi önünde sert müdahaleye maruz kaldı. O gün üzerinde etek bulunan Saçılık, yerlerde sürüklendiğini hiç unutmadı ve kendi anlatımına göre o tarihten bu yana hiç etek giymedi.

Saçılık, cezaevine girmesine yol açan davadan beraat etti, kolunun kopması nedeniyle açtığı tazminat davasını kazandı. Beraat ettikten sonra kamuda işe giren Saçılık, yıllarca İçişleri Bakanlığı bünyesinde çalıştı. Ancak Saçılık’ın hayatı, kazandığı tazminatla ilgili kararı bozan Danıştay’ın kararıyla yine değişti. Yıllar boyunca biriken faiziyle, milyon lirayı aşan tazminatı geri ödemesi istenen Saçılık’tan, cezaevinin yıkılan duvarının bedeli de ayrıca istendi.
Saçılık, bu davalarla uğraşırken KHK ile sarsıldı. Hakkında hiçbir soruşturma bulunmamasına rağmen ihraç edilen Saçılık, Yüksel Caddesi’nde açlık grevi eylemi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile birlikte, “işimi istiyorum” eylemleri yapmaya başladı. Bu süreçte Saçılık hakkında birçok dava ve soruşturma başlatıldı.

Ankara'da Gülmen ve Özakça'ya destek eylemine polis müdahalesi

Kezban Saçılık da mayısta oğluna destek için Ankara’ya geldi ve Yüksel Caddesi’nde oğlunun basın açıklaması yaptığı sırada polis müdahalesiyle karşılaştı. Kezban Saçılık’ın müdahale sırasında yerlerde sürüklenmesi büyük eleştiri konusu oldu ancak polisler hakkında işlem yapılmadı. Kezban Saçılık, haziran ayındaki bir basın açıklamasına da katıldı ve bu eylemde de polisin yoğun gaz kullanması nedeniyle hastaneye gitmek zorunda kaldı.

"Veli Saçılık, Atatürk heykeline baltayla saldırsa..."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milliyet'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre; Ankara Başsavcılığı, Ankara Valiliği’nden gelen fezleke doğrultusunda, aralarında Veli Saçılık, Acun Karadağ’ın da bulunduğu 7 isim hakkında soruşturma başlattı. Soruşturulanlar arasında Kezban Saçılık’ın da olduğu ortaya çıktı. Kezban Saçılık da 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetle suçlandı. Kezban Saçılık’ın kısa süre içerisinde ifade vermesi bekleniyor.