hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Wikipedia ne zaman açılacak? Anayasa Mahkemesi'nden Wikipedia kararı

  Wikipedia ne zaman açılacak Anayasa Mahkemesinden Wikipedia kararı
  expand

  Türkiye’den erişim engeli bulunan Wikipedia ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. AYM internet sitesine erişim engelini ifade özgürlüğünü ihlal olarak değerlendirdi. Peki, Wikipedia açıldı mı? İşte son durum…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Anayasa Mahkemesi, Wikipedia internet sitesine erişimin engellenmesi nedeniyle ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Kararın uygulamaya alınması durumunda Wikipedia’ya bulunan erişim engeli kalkacak.

  WİKİPEDİA NEDİR?

  Vikipedi, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi olarak biliniyor. MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmaktadır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır.

  Kurucularından, Jimmy Wales Vikipedi'yi, "Dünya üzerindeki her insana kendi dilinde, en üst kalitede, bedava bir ansiklopedi oluşturma ve dağıtma uğraşısı" olarak tanımlamaktadır.

  Vikipedi sözcüğü, viki ve pedi kelimelerinin birleşiminden oluşur. "Viki", Hawaii dili'ndeki "wiki wiki" (hızlı veya bilgi amaçlı) sözcüğünden türetilmiştir."Pedi" ise, Antik Yunan Medeniyeti'nde "kapsamlı kültürel eğitim sistemi" anlamına gelen paideia kelimesinden gelmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  WİKİPEDİA NEDEN YASAKLANMIŞTI?

  Gerekçede “İçeriklerin 5651 sayılı Kanun’un 8/A maddesi kapsamında terörü öven, şiddete ve suça teşvik eden, kamu düzenini ve milli güvenliği tehdit eden, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesine bağlı olarak içeriklere erişimin engellenmesi nedeniyle internet sitesinin tümüne yönelik erişimin engellemesine dair tedbir kararının, aynı maddenin 2. fıkrası uyarınca onaylanmasına, belirtilen internet adresindeki içeriklere erişimin engellenmesi halinde hedeflenen amaç gerçekleşmiş olacağından www.wikipedia.org adlı internet sitesine tümden erişimin kaldırılmasına dair hüküm konulmuştur” denildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow